A kutyafuttató kérdése a Cholnoky-lakótelep közösségi tervezésének legtöbb vitát generáló pontjává vált. Több tervezési alkalom és kitelepülés foglalkozott ezzel a kérdéssel, és bár volt, hogy úgy tűnt, megszületett a közös megoldás, a téma búvópatakként újra meg újra visszatért a folyamat során. A közösségi tervezés végéhez közeledve rögzíteni kell a végleges álláspontot, ezért egy felméréssel szeretnénk pontot tenni a kérdőjel végére. A jelen bejegyzés azért készült, hogy még egyszer, összegyűjtve bemutassuk a kutyafuttatóhoz kapcsolódó érveket és ellenérveket.
Röviden összefoglaljuk, mi is történt kutya-ügyben szeptember óta
- a szeptemberi kérdőívben a 301 kitöltő közül 81-en javasolták, hogy legyen kutyafuttató a lakótelepen
- az első alkalmon azt állapítottuk meg a beszélgetések során, hogy valahol valóban jó lenne kutyafuttató. Helyszínjavaslatok is érkeztek, de ezeket még ekkor nem tárgyaltuk végig.
- a második alkalom a funkciók elhelyezéséről szólt, ebben legnagyobb hangsúlyt a kutyafuttató kapott. Végigbeszéltük, hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie egy kutyafuttatónak, majd bejárást tartottunk, és végignéztük az összes felmerült helyszínt. Végül kiválasztottuk a bölcsőde melletti zöldterületet, mert ez felelt meg leginkább a meghatározott szempontoknak.
- az ezt követő tervezés alkalmak témája nem a kutyafuttató volt, de többször felmerült a téma
- a nyolcadik alkalomra nagyobb számban látogattak el az Ady u. 75. lakói, akikhez a legközelebb kerülne a kutyafuttató. Ők elmondták, hogy nem örülnének kutyafuttatónak a megjelölt területen.
- Decemberben egy kizárólag személyesen kitölthető kérdőív segítségével mérjük fel azok véleményét, akiknek elég fontos kérdés ez ahhoz, hogy ellátogassanak a kitöltés helyszínére.

Miért pont itt?
Mikor a kutyafuttató helyét meghatároztuk, az alábbi szempontokat vettük figyelembe:
- A lakóházak ablakaitól a lehető legtávolabb lehessen elhelyezni a kutyafuttatót
- Olyan terület legyen, amit más funkció még nem foglalt el
- Olyan terület legyen, ahova majd szívesen mennek a kutyások, máskülönben nem használnák, és felesleges lenne az egész beruházás. Ezért érdemes olyan helyszínt választani, amit jelenleg is rendszeresen látogatnak kutyával.
- Olyan terület legyen, ahol fut vízvezeték, és így ivókút könnyen létesíthető.
- Olyan terület legyen, ami lakótelepen van, vagy onnan könnyen elérhető – a Gulya-domb, a Látó-hegy nem opció egy gyors esti kutyasétáltatáshoz.
Szerencsésebb városrészekben a lakóházaktól távolabb lehet kutyafuttatót kialakítani. Így történt például a Haszkovó lakótelep melletti Barátság parknál is. Sajnos a Cholnoky lakótelep közelében nincs olyan önkormányzati tulajdonú szabad terület, ahova létre lehetne hozni kutyafuttatót. A felmerült helyszínek (elsősorban a Boglárka utca véderdő előtti területe) magántulajdonban van, és a tulajdonos a bérbe adáshoz sem járult hozzá.
Mire jó egy kutyafuttató?
A hatályos jogszabályok alapján városon belül közterületen csak a futtatásra kijelölt területeken szabad eloldani a pórázról a kutyákat. A lakótelepen belül jelenleg nincs ilyen terület, itt szabályosan tehát csak pórázon szabadna kutyát sétáltatni.
Kutyafuttatóra (vagy futtatásra kijelölt helyre) azoknak a kutyáknak van szüksége, akik mozgásigényét, játékigényét egy egyszerű séta nem elégíti ki. Egy kutyafuttatóban a gazda dobálhatja a labdát, felküldheti (ha vannak) a kutyajátékokra a kedvencét, és az állat szabadon szaladgálhat a területen.
A kutyafuttató a kutyák és gazdáik számára is szociálizációs, társasági helyszínt jelent. Az állatok játszanak, az emberek beszélgetnek egymással, és kialakulhat egy összetartó kutyás közösség.
Hogy néz ki egy kutyafuttató?
Ebben a bejegyzésben kutyafuttatónak az olyan, futtatásra kijelölt területeket nevezzük, ami zárt, tehát kerítéssel van körbevéve. Ha az önkormányzat futtatót alakít ki, arra nagyjából az alábbi feltételek lesznek igazak:
- 1,5 méteres rácsos kerítés veszi körbe területet (olyan, mint a játszóterek esetében),
- zsilipelő terület biztosítja ezen belül, hogy a kutyák ne tudjanak kiszökni, és akár a kis- és nagykutyás területek is elválaszthatók egymástól
- kutyajátékok, agility eszközök találhatók benne
- ivókút kerül kiépítésre, kutyabarát (tálas) kialakítással
- padok szolgálják a gazdik kényelmét
- kutyaszemetesbe lehet gyűjteni a kutyapiszkot
- házirend tájékoztat a kutyafuttató használatáról
- a kutyafuttató talaja a meglévő gyepfelület lenne
Kutyafuttató pro és kontra
Ahogy a kérdőívekből is látható, kutyások és nem-kutyások között is voltak olyanok, akik javasoltak kutyafuttatót, és olyanok is, akik nem. Több órányi beszélgetés alapján számtalan pro és kontra érv hangzott el általánosságban és a konkrét helyszín kapcsán is. Ezek az alábbiakban mind megpróbáljuk felsorolni. Igazságot tenni nem célunk, az olvasó maga döntse el, hogy melyik érveket és jövőre vonatkozó elképzeléseket (félelmeket és reményeket) érzi erősebbnek.
PRO:
- A kutyások jelenleg is sűrűn látogatják ezt a területet, és sokan szabadon is engedik a kutyájukat. Ez minden bizonnyal akkor is így marad, ha végül nem épül meg a kutyafuttató. (Ez a zaj és a kutyapisi-kutyakaki kapcsán is érvként szokott elhangozni.)
- Ha van kutyafuttató, a kutyások más területekről ide küldhetők.
- A kutyafuttatás általánosságban nem egy hangos tevékenység, a kutyák nem marakodnak többet egymással azért, mert kutyafuttatóban vannak, az össze nem férő kutyákat egy futtatóban még kevésbé szabad összeereszteni.
- A kutyafuttató megerősíti a kutyás közösséget, és ez hosszú távon hozzájárul a tudatos, gondos kutyatartás kultúrájának terjedéséhez.
- A lakótelepen ezen a területen vannak a legtávolabb a lakóházak ablakai. Mindenhol máshol közvetlenül a lakások elé lehetne csak kutyafuttatót létesíteni.
- A bölcsődei működést nem zavarja a kutyafuttató – a kutyások inkább reggel és este jönnek le a futtatóba, és egyébként sem végeznek olyan tevékenységet, ami zavarná a gyerekeket.
- A parkoló környezeti hatásai (pl. zaja) sokkal jelentősebb annál, mint ami a kutyafuttatóé lenne, ezért az ittlakók életében nem jelentene észrevehető változást az új funkció.
KONTRA:
- A kutyafuttatóban a kutyák egymás közötti játéka megnövekedett zajhoz vezet, ami az itt élőket kellemetlenül érinti.
- Minden kutyás erre a területre jön majd, túlhasználat alakul ki, és ki fog kopni a fű, porossá válik a kutyafuttató.
- A kutyák a futtatóban végzik el a dolgukat, így annak földje szennyezetté válik, a környéke büdös lesz.
- A kutyák zavarni fogják a bölcsőde rendjét.
- A lakótelepen főként kisebb testű kutyák élnek, akiknek nincs szükségük futtatóra. A futtató kihasználatlan lesz, feleslegesen épül meg.
- A futtató más funkciók elől veszi el a helyet.
- Az elkerített futtató a szabad területet csökkenti, amit eddig szabadon használhatott bárki.
- A kerítés jelenléte (függetlenül attól, hogy kutyafuttatót kerít el) önmagában városképi-esztétikai problémát jelent.
- Nem csak itt fogják szabadon engedni a kutyások a kutyáikat.
- A kutyafuttató létrehozása ösztönzést jelent, hogy még többen váljanak kutyatartóvá.
- december 8. péntek 12:30 – 14:30
- december 8. péntek 17:30 – 19:00
- december 9. szombat 10:00 – 12:00
- december 13. szerda 17:30 – 19:30
- „Integrált kutyás terület”: körbekerítetlen, nyitott, kutyafuttatásra kijelölt terület paddal, kutyaszemetessel, ivókúttal, kutyajátékkal (kutyák szabályosan szabadon engedhetők a területen)
- „Zárt kutyafuttató”: körbekerített, zárt kutyafuttató paddal, kutyaszemetessel, ivókúttal, kutyajátékkal (kutyák szabályosan szabadon engedhetők a kerítésen belül)
- „Kutyabarát pont”: körbekerítetlen, nyitott kutyás pont paddal, kutyaszemetessel, ivókúttal (kutyák szabályosan nem engedhetők szabadon a területen)
- „Jelenlegi állapot”: körbekerítetlen, nyitott terület infrastruktúra nélkül (kutyák szabályosan nem engedhetők szabadon a területen)
Ezen felül a kitöltőtől azt is megtudjuk, kutyás-e, szokott-e itt kutyát sétáltatni, hol lakik... Tehát néhány olyan kérdést, ami releváns a téma szempontjából. Abban bízunk, hogy a felmérés eredményeként olyan átfogó képet kapunk, ami alapján megalapozott döntés hozható a fejlesztés szükségességéről.