2024. december 5-én került megrendezésre az Építő utca 24. előtti park közösségi tervezésének második workshopja. A találkozónak ezúttal is a Piros Iskola ebédlője adott otthont.
Kezdésként összefoglaltuk a kérdőív eredményeit és az első alkalmon elhangzottakat, és az utóbbi eredményeit térképen is ábrázoltuk. Ez mutatja
- zölddel a társasházak előtt egy funkciómentes övezetet;
- rózsaszínnel a játszótéri elemek, játszótéri funkció elhelyezkedését;
- narancsszínnel egy új társas közösségi terület lehetséges helyszínét;
- kékkel az elkerítés vagy térhatárolás vonalát.

Ebből a kiindulópontból folytattuk a beszélgetést a második alkalom résztvevőivel – akik közül többen nem voltak jelen az első alkalmon. Ennek során több kiegészítés is elhangzott.
- A funkciómentes övezetre azért van szükség, hogy a társasházak lakóinak nyugalma lehetőség szerint biztosítva legyen.
- A játszótéri résznél az eddigieknél jobban kéne lehetőséget biztosítani a nagyobb gyerekek számára, mert a kisebbek jobban ki vannak szolgálva a környéken. Fontos ugyanakkor, hogy ne legyen túlzsúfolt a megújuló játszótér, tehát a jelenlegi hangulat megőrzése mellett fejlődjön a terület.
- A közösségi terület kialakításánál az merült fel, hogy a közterületek kialakításakor a tinédzser korosztály igényei gyakran háttérbe szorulnak a náluk fiatalabb és idősebb korosztályokhoz képest. Fontos lenne, hogy olyan terület jöhessen létre, amit eszközválasztása, elrendezése miatt ők is sajátjukénak érezhetnek, hiszen ezáltal talán jobban vigyáznak is rá. Emellett persze a terület kiváló találkozóhelye lehet a környék lakóin kívül az óvodába érkező szülők számára is.
- Az elkerítés kapcsán ismét beszélgettünk a célokról és a lehetőségekről, és az elsősorban a gyerekek véletlen kifutását megakadályozni szándékozó, jelzésértékű, alacsony kerítés tűnt a leginkább megfelelőnek.
Az eddigiek átbeszélését követően egy játékos módszerrel eszközöket, elemeket választottak ki a résztvevők. Az egyes parkrészekben az alábbi eszközöket választották ki:
Funkciómentes övezet: Növényzet, a fákon kívül bogyós cserjékkel, évelő virágokkal, vadvirágos területtel (utóbbi a területek szélein jelenhet meg). Figyelembe véve a területrész célját – a csendet, nyugalmat a zöldebb, bujább környezetet – ezen a területen helyezték a madáretetőket, bogár hotelt, sakk asztalt (két darab egyszemélyes székkel), könyvmegállót.
Játszótér: A játszótér eszközeire számos javaslat érkezett, a jelenlévő gyerekek és felnőttek sok ötletet adtak: játszóvár, csúszda, mászóka, fészekhinta, „sima” hinta, rugós játék, akadálypálya, homokozó… ezek közül úgy kell majd válogatni, hogy közben sikerüljön megfelelni a fenti szempontnak, vagyis a túlzsúfoltság elkerülésének. A játszóterület egyik része szabadon maradna, hogy a labdajátékokra, szaladgálásra továbbra is legyen elég tér. Helyet kaphat még egy mezítlábas ösvény is, a közösségi terület felé eső részre (vagy annak részeként) ping-pong asztal kerülhet.
Közösségi terület: A játszótér felől ping-pong asztal kerülhetne. Tájékoztató tábla, okospad, padok, asztalok adhatják meg ennek a területnek a jellegét.
Egyéb eszközök: a park több pontjára kerülnek kerékpártámaszok, szemetesek, padok, ahogy természetesen a növényzet is a park minden pontján (a funkciónak megfelelően) megjelenik. Kutyaürülék kidobására kijelölt szemetes is kerülne a park szélére. Köztéri kamera a biztonság erősítése végett kerülhet a területre. Ivókútra is szükség lenne, és a jelenlegi helyéről valószínűleg elköltözne, a közösségi terület felé.
A sétány átalakítása: Az ideális elrendezéshez érdekében még egy fontos javaslat merült fel a résztvevők között, ami végül abszolút népszerűnek bizonyult. Eszerint a keresztező sétány némileg átalakulna, és a sarokról, vagyis a tervezett közösségi tér irányából tartana az Építő utca 22. felé. Ezáltal a játszótéri eszközök a sétány egyik oldalára kerülnének, vagyis zavartalanabbul lehetne közlekedni – míg a sétány másik oldalán találnánk szabadon maradó területet. Az Építő 24. felé egy új, burkolt sétány vezetne a jelenlegi kitaposás magasságában. A sétány ilyen átalakítása az amúgy is meglévő fő közlekedési irányt egyszerűsítené, hiszen a legtöbben jelenleg is a sarok felé mennek, illetve onnan érkeznek.
Felmerült, hogy a kiválasztott új funkciók hiánytalan teljesülése esetén, a park esetleg zsúfolttá is válhatna, így fontos kiemelni, hogy ezek még csak irányok, melyek az ideális eloszlás mellett, harmonikus övezetet tudna létrehozni.
Az elhangzott és átbeszélt javaslatok a térképünkön is
megjelentek, ezek itt is segítenek a fentiek értelmezésében.
A tervalkotási folyamat első fázisa a kérdőívezéssel és a két tervezési alkalommal véget ért. Ezután az önkormányzat tájépítészein a sor, hogy az elhangzottak alapján szakmailag előkészítsenek két tervváltozatot, amelyek közül a helyiek kiválaszthatják majd a nekik jobban tetszőt. Erre azonban már csak 2025-ben kerül sor. Természetesen ennek híreivel is jelentkezni fogunk majd!
Nagyon köszönjük minden résztvevőnek a jelenlétet és a konstruktív közös gondolkodást!