A Gloriett-telepen, az ALDI mellett található park közösségi tervezéséhez kapcsolódóan 2024. április 17. – május 8. között egy kérdőívezés zajlott. Az online és személyesen (egy kitelepülés keretében) is kitölthető felmérés célja az volt, hogy megnyissa a párbeszédet a terület jövőjéről, és megalapozzon a május második felében megrendezésre kerülő tervezési alkalmaknak.
A kérdőívet végül 398-an töltötték ki, az ő válaszaik összegzését az alábbiakban mutatjuk be.
A kérdőív válaszadói
A kérdőív kitöltőinek 60% nő, 40%-a férfi. A tizenévesektől a 80 fölöttiekig terjed a válaszadók életkora, de a legtöbben – mintegy 61%-uk - a 30-49 közötti korosztályt képviselik, az (osztályközökből becsült) átlagéletkor 41,7 év. A kitöltők nagy része közvetlenül érintett, hiszen 59%-uk a park tőszomszédságában lakik, 28% pedig legfeljebb 5-10 perc sétatávolságra. Érdemes megemlíteni azt is, hogy a kérdőív kitöltőinek 29%-ának van óvodás korú vagy annál fiatalabb, 23%-ának általános iskolás korú gyermeke. A válaszadók 25%-a kutyatartó. (További jellemzők a megfelelő grafikonról olvashatók le.)
A jelenlegi területhasználati szokások kapcsán az állapítható meg, hogy a kitöltők 69%-a szokott keresztülsétálni itt, 30%-uk sportolásra vagy játékra (is) használja a területet, 25% pedig kutyát szokott sétáltatni itt. 9% nyilatkozott úgy, hogy semmire nem „használja” a területet.
A terület közparki fejlesztése
Szinte teljes az egyetértés övezi a közösségi tervezés alapját képező döntést: a válaszadók 96%-a gondolja úgy, hogy jó ötlet volt az önkormányzat részéről a korábban építési területi besorolásban lévő terület átminősítése közparkká.
A javasolt funkciók, parkelemek
A kérdőívben két kérdéssel mértük fel az előre megadott funkció, parkelemek támogatottságát. Egyrészt ötfokú skálán adhatták meg véleményüket a válaszadók, másrészt megjelölhették az általuk legfontosabbnak tartott 5 funkciót, parkelemet a megadottak közül.
Az alábbiakban a válaszok eredményét egy összesített táblában adjuk meg. A diagramok végén található két számsor közül az első egy átlagot ad meg: a válaszadók által adott válaszokat -2 (kifejezetten nem örülnék neki) és +2 (kifejezetten örülnék neki) közötti egész számokra váltottuk át, és azok számtani átlagát vettük. (Ennek az eredményeit módszertani okokból csak megkötésekkel, illusztrációként értelmezve szabad használni.) A második számsor azt adja meg, hogy a válaszadók hány százaléka szerepeltette az egyes elemeket az 5 legfontosabb tétel között (az elemek sorrendjét is ezen változó szerint határoztuk meg).
A legfontosabb megállapítások:
- Az üldögélős, pihenőparki funkció a legtöbbek által vágyott és a legmagasabb prioritással rendelkező funkció mind közül.
- A természetközeli, zöld funkciók és eszközök foglalják el a top 5-ös lista első három helyét.
- sporteszközök támogatottsága is jelentős, ellentétben a sportpályával.
- A játszótéri eszközök támogatottsága vegyes képet mutat, a támogatói számára ugyanakkor igen fontos, ezért is szerepel a top 5-ös lista harmadik helyén.
- A leginkább elutasított, illetve legkevésbé támogatott funkció a kutyafuttató. A kutyás eszközök szintén jelentős elutasítottsággal bírnak.
További vélemények és a park elnevezése
Sokan éltek a lehetőséggel, hogy ki is fejtsék gondolataikat. Itt új, a felsorolásban nem szereplő javaslatok (pl. vendéglátó funkció, parkolóhely, köztéri mosdó) is szerepeltek, míg szintén sokan egy-egy részlet kapcsán írták le részletesebb véleményüket, vagy épp a fenntartással kapcsolatos kéréseiket, igényeiket fogalmazták meg. A tervezési alkalmakon ezek a témák is elő tudnak majd kerülni.
A kérdőív névjavaslatokat is gyűjtött a parkhoz, és igen sokan (137-en) éltek is lehetőséggel, akár több ötletet is bedobva. Ezeket az ötleteket is felhasználja majd az önkormányzat a park névadásához.
A kérdőívezés célja nem a döntéshozatal volt, hanem hogy feltárja a főbb irányokat, és azok is alakíthassák a terveket, akik a tervezési alkalmakon majd nem akarnak vagy nem tudnak részt venni. A válaszokból adódó következtetéseket és konkrét megoldásokat viszont már közösen keressük meg a két tervezési alkalmon (2024. május 15. és 29.).