Május 15-én tartottuk a Gloriett-telep új parkjának első közösségi tervezési alkalmát. A találkozó – amit a témánkul szolgáló helyszínen, az ALDI melletti parkban tartottunk – szép számmal vonzott résztvevőket a környékbeli épületekből, és így a kitűzött célt, vagyis a tervezés fő irányainak meghatározását meg tudtuk valósítani.
A tervezési alkalom rövid bemutatkozással kezdődött, Fehér Gábor önkormányzati képviselő beszélt a terület múltjáról és a tervezés előzményeiről – arról, hogy milyen út vezetett addig a döntésig, hogy a korábban építési területként besorolt telek jövőjét (a befektetői érdeklődés dacára) az önkormányzat inkább a közparkként képzeli el.
Ezt követően az esemény szervezői bemutatták az április-májusban lezajlott kérdőívezés eredményeit (amiről részletesebben ide kattintva lehet olvasni), majd rátértünk a találkozó fő feladatára, vagyis a koncepcióalkotásra.
Ehhez a munkához a résztvevő helyi lakosokból három csoportot alkottunk, és mindhárom ugyanazzal a feladattal volt megbízva: a kérdőív alapján készült listából kellett kiválasztaniuk a csoporttagoknak, hogy melyeket szeretnék, melyeket nem szeretnék - mindez több körben, folyamatos érvelés mellett, erre az alkalomra készített játéktábla használatával zajlott, ezzel segítve az átláthatóságot, követhetőséget és a résztvevők egyenlő esélyeit.
A munka eredményeként láthatjuk, hogy az egyes csapatokon belül
- mi az, amit mindenki szeretne
- mi az, amit a csapat többsége támogatna
- mi az, amit a csapaton belül egy kisebbség szeretne csak
- mi az, amit senki nem szeretne a csapaton belül
A három csapat munkáját összehasonlítva így azt is látjuk, hogy
- mi az, amiben a közösségi tervezés összes résztvevője egyetért
- mi az, aminek egyértelmű többsége van, ha az összes csapatot nézzük
- mi az, ahol a különböző csapatok különböző irányú döntéseket hoztak
- mi az, ami egyik csapatban sem tudott többségbe kerülni
- mi az, amit minden csapat (és így minden résztvevő) elutasított
Az alábbiakban a három csapat összesített eredménye látható. Mennél sötétebb zöld valami, annál nagyobb a támogatottsága (a legsötétebb azokat mutatja, amelyek ellen egy résztvevő sem emelt vétót), illetve minél sötétebb rozsdaszínű, annál elutasítottabb (a legsötétebb rozsdaszín a mindenki által elutasított elemeket mutatja).
Aminek mindenhol minimum többsége van:
- HINTA
- SÉTÁNY
- ASZTAL
- IVÓKÚT
- KERÉKPÁRTÁMASZ
- KÖZTÉRI KAMERA
- KÖZVILÁGÍTÁS
- PAD
- SAKKASZTAL
- SZEMETES
- BOGYÓS CSERJE
- ÉVELŐ VIRÁGOK
- FÁK
- SZABAD GYEPFELÜLET
- PING-PONG ASZTAL
- MADÁRODÚ, MADÁRETETŐ
Aminek egyik csapaton belül sincs többsége:
- CSÚSZDA
- JÁTSZÓTÉR
- JÁTSZÓVÁR
- TOLLAS-, FRIZBI-, FOCITERÜLET
- KRESZPARK
- RUGÓS JÁTÉK
- PARKOLÓHELY
- SZOBOR, EMLÉKHELY
- KÖZÖSSÉGI ÁGYÁS
- AKADÁLYPÁLYA
- MEZÍTLÁBAS ÖSVÉNY
- TANÖSVÉNY
- VENDÉGLÁTÓ (TERÜLET)
- KUTYA WC
- FŰSZERKERT
- ÁRNYÉKOLÓ
- ESŐBEÁLLÓ
- FUTÓKÖR
- TÁJÉKOZTATÓ TÁBLA
- OKOSPAD
- FÉSZEKHINTA
- SPORTESZKÖZÖK
- SZABADTÉRI EDZŐESZKÖZ
- KÖNYVMEGÁLLÓ
- KÉSZSÉGFEJLESZTŐ ESZKÖZÖK
- MÁSZÓFAL
- MÁSZÓKA
- VÍZJÁTÉK
- KUTYASZEMETES
- VADVIRÁGOS TERÜLET
- TERESEDÉS, TALÁLKAPONT
- NYILVÁNOS WC
Egy mondatban összegezve: az eredményekből látszik, hogy a park fókusza elsősorban a csöndesebb, zöld, pihenőparki funkciók irányába mutat, ugyanakkor felmerül az igény néhány (kevés számú) aktívabb eszköz elhelyezésére is.
Bár a tervezés fő irányait ebből már láthatjuk, az „ördög a részletekben rejlik”, vagyis a következő lépésben jelölhetjük ki a konkrétumokat, amihez már az egyes eszközök kiválasztása és azok térbeli elhelyezése is hozzátartozik. Minderre a második tervezési találkozón, május 29-én szerdán 17:30-tól, ismét a helyszínen lesz lehetőség, ahova ezúton is szeretettel hívunk minden környékbeli érdeklődőt!