Milyen legyen a Havanna utca 64-75. közötti park?

Beszámoló a második tervezési alkalomról

2023. március 21-én tartottuk a Havanna utcai park közösségi tervezésének második alkalmát. A találkozó célja az volt, hogy a résztvevő lakosokkal két különböző, de egyaránt elfogadható koncepciót készítsünk a megújulásra, amelyekből majd a későbbiekben szavazással lehet kiválasztani a megvalósulót.

Ez történt röviden:

  • beszéltünk az előzményekről
  • megnéztük a tájépítész által készített két tervvázlatot
  • kiscsoportos beszélgetés keretében értékeltük a változatokat

A beszélgetést az előzmények felidézésével kezdtük. Mivel a többség nem vett részt az első találkozón, ezért röviden ismét áttekintettük a kérdőívezés eredményeit, majd az első alkalom beszélgetéseinek eredményét is összefoglaltuk.

417690612_818348610336378_6412496396929672357_n

Ennyi előzmény alapján az önkormányzat Főépítészi Osztályának osztályvezető tájépítésze két tervváltozatot készített. Mindkettő épített a kérdőív és az első alkalom eredményeire, mindkettő az ezek során megfogalmazott fő irányok szerint készült, viszont hangsúlyeltolódás volt a két verzió között –vannak, akik valamivel pezsgőbb, míg mások valamivel csendesebb jövőt álmodtak a területnek.

A második tervezési alkalmon bemutattuk ezt a két verziót. Ezekben közös, hogy mindkettő felújított, a jelenleginél sokkal több zöldet kínáló pihenőpark, de mindkettőben jut valamennyi – de a jelenleginél arányaiban kevesebb - tér a játszó- és a sportfunkciónak. Természetesen azonban a meglévő elöregedett eszközök helyett ezt is megújult formában teszi.

Az alábbiakban összefoglalóan bemutatjuk a vitaindítónak szánt két tervvázlatot, majd azt is leírjuk, hogy a második tervezési alkalom kiscsoportos munkáiban miként alakították át ezeket a környékbeliek.

(A találkozón az egyik csapat az egyik, a másik pedig a másik tervet vitatta meg, majd cseréltek. Az alábbiakban 1. csapatnak nevezzük majd azt, amely a sportos változatot, és 2. csapatnak azt, amely a csendes változatot beszélte át először.)

A „sportos” tervvázlat-változat

sportos2

Ebben a változatban két sportterület tűnik fel: egy mozgóalkatrészes senior fitneszpark nagyjából a jelenlegi csúszdás homokozó helyén, illetve egy sajáttestsúlyos edzésre szolgáló „mászókás” fitneszpark a jelenlegi kosárpálya magasságban.

A másik változathoz képest a talán legmarkánsabb különbség a játszórész helyében és jellegében van. Ez a terv kihasználja a domb adottságait, és egy „mászó-csúszó-dombot” hoz létre egy-két csúszdával és mászóbuckával, az aljában pedig egy csendes foglalkoztatóval. A kialakítás célja nem az, hogy itt egy teljesértékű játszótér jöjjön létre, hanem hogy a fiatalabb korosztály is találjon olyan eszközöket, amelyektől sajátjának érzi a parkot.

A terv emellett rengeteg megújuló zöldfelülettel számol. Különböző magasságú kiemelt ágyások, sakktábla-szerű virágágyás az óriás sakk helyén, a régi mászókára futtatott virágok, fűszernövénykert és természetesen a hiányzó fahelyek pótlása is a terv részét képezik.

Az üldögélés lehetőségét több helyen is padok (a terven kis kék téglalapokkal jelölve) teszik lehetővé, és sakkasztalok pótolnák az óriás sakkot.

Ami a kinézetet illeti, ez a változat „geometrikusabb” a másiknál, vagyis az ívek helyett inkább egyenes vonalak jellemzik. Ez persze a funkciótól nagyjából független tulajdonság, és mintegy azt jelzi, hogy a funkcióválasztáson és azok elrendezésen kívül más eszközök is vannak, amivel egy terület hangulatát befolyásolni lehet.

Az 1. csapat összesített véleménye:

A csapatnak nem tetszett a domb játékra való kihasználása, szerintük a játszótéri megoldásoknak a játszótéren kellene maradnia, sőt olyan vélemény is elhangzott, hogy inkább kevés de jól felszerelt, jól karbantartott játszótérre lenne szükség, mint sok kicsire itt-ott elszórva a lakótelepen. Az mindenesetre nagyon jó, ha a meglévő homokozók eltűnnek, mert a szél ezt nagyon felporozza jelenleg.

A sportról beszélgetve felmerült a csapaton belül, hogy a kosárpálya helyett műfüves pálya jöjjön létre, de itt aztán az a vélemény fogalmazódott meg, hogy a hangosabb sportolás nem a sávházak közé való, mert várhatóan túl sok konfliktust okozna a nyugalomra vágyó ittlakókkal. A fitneszeszközökkel szemben azonban nem volt kifogása senkinek, és azok elrendezését sem kérdőjelezték meg.

A geometrikus kialakítás kevésbé nyerte el a csapat tagjainak tetszését, a másik változat íves vonalai szimpatikusabbak voltak, de ebbe azért belefért az óriás sakk megidézése. A legfontosabb pedig a zöldfelületek megújítása volt, bármilyen formavilág alakuljon is ki.

Új, a tervben nem szereplő funkcióként merült fel a zárható köztéri kerékpártárolók lehetősége, ennek kapcsán pedig azt is megtudhattuk, hogy az önkormányzat a kerület egyes pontjain hamarosan fog ilyeneket telepíteni, így ezek a gyakorlatban is „bizonyíthatnak” majd.

A 2. csapat összesített véleménye

Ennek a csapatnak (aki először a másik tervet vitatta meg) a másik terv jobban tetszett, egy lényegi dolgot leszámítva: a játékos dombot. A sportos változatban szereplő játékos megoldás elnyerte a tehát a tetszésüket, és ezt alkalmaznák a csendes változat megoldásai mellett.

A mozgalmasabb funkciókat nem középre, hanem inkább a sétányok közelébe tennék, egyrészt a nagyobb árnyék miatt, másrészt pedig hogy középen lehessen létrehozni a zöldebb, üldögélősebb részeket, találkozási pontokat, mégpedig úgy, hogy a park átlós irányú átközlekedése is meg tudjon valósulni (mindkét átló nagyon jellemző irány ugyanis az ő megfigyeléseik szerint).

Felmerültek olyan kérdések, mint a közvilágítás szükséges javítása, egyes helyekre az árnyékolók beépítésének lehetősége, de felmerült az is, hogy jó lenne egy hinta a területre, régi fotókkal lehetne bemutatni a lakótelep múltját, vagy épp a retró nyomós ivókút lehetősége, ami szintén multidézőként működhetne.  

A „csendes” tervváltozat

csendes2

Ebben a változatban az előzőhöz hasonló fitneszeszközök más elrendezésben jelennének meg, a senior fitnesz ugyanis a másik mellé, a domb felőli oldalra kerül.

A játékra szánt terület itt a jelenlegi csúszdás mászóka helyén jönne létre, és csendes foglalkoztató-játszóeszközöket, homokozót tartalmaz.

A domb pihenődombként újul meg, lépcsős-pados üldögélővel, és ez a terv is sok helyre telepít padot az ágyások, zöldfelületek mentén, illetve a sakkasztalok is megjelennek, ebben az esetben azonban a másik oldalon (és az óriás sakk „megidézése” ebben a tervváltozatban nem szerepel). A terület központi részének két szélén kicsit tágabb találkozóterületek jönnek létre, az egyiknél kisebb csobogós madáritatóval.

A zöldfelületek természetesen megújulnak, számos ágyás jön létre, itt is találkozunk a régi mászókákra futtatott növények ötletével, emellett pedig madárbarát cserjék, fűszernövények, fák teszik ökológiailag gazdagabbá a parkot.

Ami a kinézetet illeti, ez a változat „ívesebb”, az ágyások, határolóvonalak kialakítása nem egyenes vonalakkal történik, ezzel törve meg picit az épületek geometrikus formáiból adódó egyhangúságot.

Az 1. csapat véleménye

A csapat a „csendes tervváltozatot” minden részletében elfogadta.

Különösen nagy tetszéssel fogadták a dombot a padokkal. Felmerült az ülőalkalmatosságok kapcsán a hajléktalan kérdés. Fontos lenne olyan padok kialakítása, mely a padon fekvést nem teszi lehetővé.

A funkciók elosztásával teljesen egyet értettek a csapat tagjai. Külön üdvözölték a szökőkút megjelenését, mely a terület csendes, meditatív hangulatát be tudja teljesíteni. A szökőkúttal kapcsolatban ötletként felmerült, hogy a kút lehet időzített, csepegtető kút, mely nem hangos, ugyanakkor víztakarékos.

Hiányosságként felmerült, hogy nincs elég csikktartó, sokkal többre lenne szükség, mint ami jelenleg a területen van.

Magaságyások névre szóló, felosztását nem tartják fontosnak, tekintettel arra, hogy a közelben lesz közösségi kert.

A csendes játszótéren hinta-fészekhinta telepítését szorgalmaznák.

A 2. csapat véleménye:

A csapatnak nagyon tetszett a terv hullámos, lágy formatervezése. A funkciókon a közösségi központi élet fő irányvonala mentén pici változtatást eszközöltek.

A csapat álláspontja az volt, hogy a két házsor közti teret az emberek nagy része átlósan (a tervben szereplő sakkasztaloktól a fűszernövénykert irányába) átjáróként használják.

Az átjárás lecsillapítására és a csend nagyobb fenntarthatósága érdekében a csendes közösségi élet elemeit helyeznék középre. Leginkább az outdoor fitness kerülne ki oldalra fűszernövény kert mellé, helyet cserélve az olvasótérrel.

Az üldögélős, beszélgetős funkciók – pergolás pihenő, olvasótér – foglalná el a középső részt. A csendes játszótér maradna a tervben feltüntetett helyen, azzal az ötlettel kiegészítve, hogy játszótérként bőven elég egy gyerek – és egy fészekhinta. A fészekhintát nagyobbak, vagy akár a gyermekükkel játszó felnőttek is tudnák használni.

A középső résznél a csapat fontos változtatása a domb funkciója. A formavezetést tekintve, a terv mindenkinek megnyerte a tetszését, azonban a dombnak nem a csendes, üldögélő funkciót tudnák elképzelni, hanem a másik tervben szereplő játékos mászódombot.

Funkciók, melyekkel a csapat nem értett egyet: a szökőkút a csapat véleménye alapján nem tudná az elérendő célt szolgálni.

A fent leírtakat ismételve a dombon lévő padok és a domb üldögélő funkciója nem kerülne kialakításra.

Új ötlet: a területről nagyobb mennyiségű fényképes anyag található, melyekből kiállítást lehetne csinálni pl. a pergolás pihenőrészen.

A területen két retró kút is található (lehet, hogy jelenleg már csak egy van), ezeket felújítanák és az ismert formájában használhatóvá tennék, összhangban a mászókára felfuttatható növényekkel.

Kisebb növénykertek helyett magaságyások elhelyezését üdvözölnék, melyet az ottlakó családok gondozhatnának.


A találkozó végén a két asztal munkáját bemutattuk egymásnak, és kicsit pontosítottuk még a megállapításokat. Ezután a tervezőasztalon folytatódik a munka: a tájépítészek elkészítik a két végleges javaslatot, és ezekről egy szavazás keretében mondhatnak majd véleményt a környékbeliek.

A közösségi tervezés tehát még nem ért véget. Nagyon köszönjük mindenkinek, aki akár a kérdőív kitöltésével, akár a tervezési alkalmakon való részvétellel támogatta a park megújulását, és bízunk abban, hogy majd a szavazáson is hasonlóan magas aktivitásra számíthatunk!
wIMG20240321191833