Milyen legyen a Havanna utca 64-75. közötti park?

Körvonalazódik a jövő - szavazz te is!

A Tervezési koncepciók kialakulása

A régi játszó tér használata és a vele szemben támasztott igények az elmúlt sok-sok év alatt rengeteget változtak, mely meglátszik a területen. A leromlott állapotú burkolatok és berendezések megfelelő kezelése mellett a tér mai igényeket is kielégítő és a lehetőségeket megfelelően kihasználó funkcionális újragondolására is szükség volt, ami nem könnyű feladat. A közösség aktív részvételének köszönhetően két féle koncepcionális irány, igény vázolható fel: a természeti értékeket erősítő felújítás értékeit kihasználva a csendes pihenés igénye mellett az aktív kikapcsolódás, sport és játék lehetőségének biztosítása is felmerült. A játszótér, mint funkció jelenleg már nem annyira releváns, mint inkább kiegészítő funkcionális igényként szerepelt, vagyis kevesebb, csendesebb, a pihenést és az itt lakókat nem zavaró használatú játszóeszközök alkalmazása az ide érkező hozzátartozók kisebb gyermekek idősebb szüleik vagy nagyszüleik együttes, egyidejű területhasználatának biztosítására.

A közösségi terek tervezésénél a legfontosabb, hogy egy szerethető és jól használható, kellemes helyet tudjunk létrehozni. A városi környezetben kiemelten fontos, hogy a terek növényzete amellett, hogy hűsítő oázist nyújt a lakóknak, meg tudjon birkózni a változó klíma okozta hatásokkal is. A minőség mellett a másik fontos szempont a fenntarthatóság annak érdekében, hogy a tér hosszú évekig értékes részét tudja alkotni a város szövetének és a lakóközösség életének.

Whavanna6475panorama

A közösségi tervezésnek köszönhetően a következőkben összefoglalható koncepció, irányvonal alakult ki, melyek mentén folytattuk a tervezést:

Problémák:

• Rossz minőségű burkolt vagy burkolatlan felületek

• Rossz minőségű vagy kevés zöldfelület

• Rendezetlen, használaton kívüli terek

• tönkre ment bútorok

• Területhasználati problémák

• Kevés sport, pihenő és közösségi terület

Lehetőségek:

• Jól kihasználható, nagy, átlátható területek

• Ökológiai és használati potenciállal rendelkező részek

• Meglévő játszó eszközök és burkolatok kihasználhatósága

• Értékes faállomány

• Meglévő domb kihasználhatósága


A közösség által megfogalmazott koncepcionális irányok:

• zöldterületek növelése, gazdagítása (pl. magas ágyásokkal, évelő virágágyásokkal, az üres fahelyek beültetésével),

• a játszótéri elemek újragondolása, átpozícionálása, csendesebb játszótéri funkciók

• több generáció számára használható eszközök (pl. sakkasztal, interaktív foglalkoztató eszközök)

• a sportfunkció bővítése, fitnesz eszközökkel, senior fittness eszközökkel

• csendes pihenés tereinek megteremtése, az ittartózkodás vonzóbbá tételére

• találkozás közösségi tereinek megteremtése

• domb funkcionális integrálása a térbe

/A közösségi tervezés részletes menetét és beszámolóit ide kattintva lehet megismerni/

Két különböző jövőkép

A közösségi tervezés eredményeinek segítségével lefektetett koncepcionális elvek mentén kétféle koncepció került kidolgozásra, melyek fő elemeiben hasonlóak, azonban a koncepcionális elemek nagyságrendjében és néhány részletükben eltérnek.

1. Koncepció: Sportos pihenőpark

A sportos változatban nagyobb hangsúlyt kap a sportterületek fejlesztése, több eszközzel és nagyobb területen. Két sportterület tűnik fel: egy mozgóalkatrészes senior fitneszpark nagyjából a jelenlegi csúszdás homokozó helyén, illetve egy sajáttestsúlyos edzésre szolgáló fitneszpark a jelenlegi kosárpálya magasságban. Elrendezésben ugyanakkor felmerült az üldögélős és közösségi részek középre rendezése mellett a sporteszközök sétány mellé helyezése is.

KONCEPCIC393_C3B6sszehasonlC3ADtC3B3-page-007

A másik változathoz képest a talán legmarkánsabb különbség a játszórész helyében és jellegében van. Ez a terv kihasználja a domb adottságait, és egy „mászó-csúszó-dombot” hoz létre egy-két csúszdával és mászó buckával, az aljában pedig egy csendes foglalkoztatóval. A kialakítás célja nem az, hogy itt egy teljes értékű játszótér jöjjön létre, hanem hogy a fiatalabb korosztály is találjon olyan eszközöket, amelyektől sajátjának érzi a parkot.

A terv emellett rengeteg megújuló zöldfelülettel számol. Különböző magasságú kiemelt ágyások, sakktábla-szerű virágágyás az óriás sakk helyén, a régi mászókára futtatott virágok, fűszernövénykert és természetesen a hiányzó fahelyek pótlása is a terv részét képezik.

Az üldögélés lehetőségét több helyen is padok teszik lehetővé, és sakkasztalok pótolnák az óriás sakkot. Hiánypótló eszközként a zárható, fedett kerékpártárolók jelentek meg, ezzel is könnyebbé téve a fenntartható közlekedést a lakótelepen. Emellett identitásképző elemek (pl. múltidéző kiállítás), edukatív és interaktív eszközök, teszik színesebbé, egyedibbé a parkot.

KONCEPCIC393_C3B6sszehasonlC3ADtC3B3-page-010

Ami a kinézetet illeti, ez a változat „geometrikusabb” a másiknál, vagyis az ívek helyett inkább egyenes vonalak jellemzik. Ez persze a funkciótól nagyjából független tulajdonság, és mintegy azt jelzi, hogy a funkcióválasztáson és azok elrendezésen kívül más eszközök is vannak, amivel egy terület hangulatát befolyásolni lehet. Az értékmegőrzés jegyében a régi mászókákra futtatott növények, a sakktábla helyett sakktábla-szerűen beültetett virágágyás, a régi eszközöket megidéző anyagválasztások (pl. retró ivókút) segítenének megidézni a park és környezete múltját.

2. Koncepció: Csendes pihenőpark

Ebben a változatban a sport az előzőnél kevesebb területet kap, helyette nagyobb hangsúlyt és területe kapnak a csendes pihenő felületek és a természetes hangulatot idéző zöldfelületek, beültetett területek. Az előzőhöz hasonló fitneszeszközök más elrendezésben jelennének meg, a senior fitnesz ugyanis a másik mellé, a domb felőli oldalra kerül.

KONCEPCIC393_C3B6sszehasonlC3ADtC3B3-page-013

A játékra szánt terület itt a jelenlegi csúszdás mászóka helyén jönne létre a korábbinál kisebb területen, és csendes foglalkoztató-játszóeszközöket, homokozót tartalmaz.

A domb pihenődombként újul meg, lépcsős-pados üldögélővel. Ez a tervváltozat is sok helyre telepít padot az ágyások, zöldfelületek mentén, illetve a sakkasztalok is megjelennek, ebben az esetben azonban a másik oldalon.

A terület központi részének két szélén kicsit tágabb találkozóterületek jönnek létre. Ez a tervváltozat a természet közeliség mellett a víz-elemet is megjeleníti kisebb csobogós kút vagy madáritató elhelyezésével.

A zöldfelületek természetesen megújulnak, számos ágyás jön létre, itt is találkozunk a régi mászókákra futtatott növények ötletével, emellett pedig madárbarát cserjék, fűszernövények, fák teszik ökológiailag gazdagabbá a parkot.

KONCEPCIC393_C3B6sszehasonlC3ADtC3B3-page-016

Az íves kialakítás különleges, meghitt hangulatú tereket hoz létre, melyeket az ezekben elhelyezett padokkal, kiülőkkel, asztalokkal (pl. sakkasztalokkal) lehet betölteni. Itt is megjelennek az apróbb-nagyobb eszközök (pl. interaktív táblák, múltidéző elemek), amelyek a parkot igazán egyedivé varázsolják, a park mindennapi praktikus használatát pedig ebben az esetben is számos eszköz (pl. kerékpártároló, ivókút stb.) könnyíti meg.

Ami a kinézetet illeti, ez a változat „ívesebb”, az ágyások, határoló vonalak kialakítása nem egyenes vonalakkal történik, ezzel törve meg picit az épületek geometrikus formáiból adódó egyhangúságot.


A két változatot részletesebben az ide kattintva megnyíló dokumentum letöltésével ismerheted meg.