Milyen legyen a Kondor sétány? Ez volt a fő kérdése a június 29-től július 16-ig elérhető kérdőívünknek, mely a Kondor sétány „középső” részére megindított közösségi tervezés első lépése volt. A kérdőívet online az interneten, papíron pedig helyszíni kitelepüléseken és a közösségi házban lehetett kitölteni, és sokan éltek is a lehetőséggel: végül 464-en mondtak véleményt és adtak ötleteket a sétánnyal kapcsolatban. Az alábbiakban az eredményt mutatjuk be részletesen.
A kérdőív csak az első felvonása a sétány közösségi tervezésének. Július 26-án és szeptember 6-án két közösségi tervezési alkalom, előreláthatólag ősz derekán pedig egy közösségi szavazás adja meg a kereteit a tervezésben való lakossági részvételnek.
Kik töltötték ki a kérdőívet?
Több kérdés vonatkozott a kérdőív kitöltőire, hiszen a válaszok értékeléséhez fontos tudni, hogy kik azok, akik ezeket a válaszokat leadták. Az eredmények jól mutatják, hogy a válaszadók döntő többsége igen erősen kötődik a környékhez: 96%-uk kerületi, ezen belül 69 %-uk lakik a lakótelepen. A kitöltők csaknem fele szinte minden nap megfordul itt, és csupán 6% válaszolt úgy, hogy évente párszor vagy annál is ritkábban jár erre. És hogy hogyan használják a sétányt? A leggyakrabban említett ok (magától értetődő módon) a keresztülhaladás, hiszen sok intézmény, üzlet, buszmegálló stb. érhető el a sétányon keresztül. De vannak olyanok is, akik kifejezetten ide tartanak: például hogy kicsit üldögéljenek, pihenjenek itt (31%), vagy mondjuk a Közösségi Házba (14%) vagy épp az általános iskolába (4%) érkeznek.
Érdemes megismerni a kitöltők demográfiai összetételét is.
Bár minden korosztály képviseltette magát a válaszadók között, a legtöbben a
30-50 év közötti korosztályból éltek a kitöltés lehetőségével, ők voltak a
legaktívabbak. A nemi arány kétharmad-egyharmad a hölgyek javára. A kitöltők
negyedének van óvodás korú vagy annál fiatalabb gyermeke, unokája. 31%-nak
általános iskolás korú, 17%-nak középiskolás korú gyermeke, unokája van. 30% a
kutyatulajdonosok aránya. Előzőek természetesen átfedésben vannak egymással,
egy válaszadóra akár több is igaz lehet – 26% volt azonban azok aránya, akikre
egyik sem igaz.
Milyen most a Kondor sétány?
Több kérdés vonatkozott a sétány jelenlegi állapotára. Az ehhez tartozó véleményeket nagyon fontos volt feltenni, hiszen mindenképpen szerettük volna megismerni, hogy egyrészt mik azok az ÉRTÉKEK a Kondor sétányon, amelyeket a jövőben is szeretnénk megőrizni, és amelyekre egy fejlesztésnek tekintettel kell lenni; másrészt pedig azt is meg szerettük volna tudni, hogy mik azok a PROBLÉMÁK, amelyekkel a sétány látogatói szembesülnek, és amiken javítani kellene.
Ami az értékeket illeti, a legtöbben a zöldfelületeket említették, ezt a válaszadók 86%-a tekintette értéknek. A kitöltők több mint háromnegyede szereti, hogy autómentes a sétány, és hogy gépjárművel csak az engedéllyel rendelkezők hajthatnak be. Az ülőbútorok, padok jelenléte is pozitívum a többség számára, noha azok állapota (akárcsak a zöldfelület esetében) már számos kritikát vont magával.
A problémák között az első helyen a burkolat hibái szerepeltek, ezt 80% említette meg. Sokan „panaszkodtak” a hiányzó, rossz állapotú parkbútorokra és a hiányzó funkciókra is. Az előző bekezdésben említett 77%-kos támogatással szemben mindössze 6% fogalmazott úgy, hogy problémát jelent a sétány autómentessége.
Szükség van-e a sétány megújítására?
Mindezekkel együtt azt is szerettük volna megtudni, a válaszadók egyetértenek-e abban az önkormányzattal, hogy szükség lenne a sétány megújítására. A válasz egyértelmű: 96% egyetért a sétány felújításával. Az pedig, hogy mindez a környékbeliek bevonásával, közösségi tervezésben valósuljon meg, 98%-os támogatást élvez.
Ötletek és javaslatok a sétány megújítására
El is érkeztünk a kérdőív talán legfontosabb részéhez,
amiből kiderül, hogy a válaszadók szerint hogyan történjen a fejlesztés. Az
erre adott válaszokat saját szavaikkal adhatták meg a kitöltők, amennyiben volt
ötletük, javaslatuk, amit szerettek volna az önkormányzat tudomására hozni.
Összesen 254-en éltek ezzel a lehetőséggel, amit feldolgozva mintegy 540
javaslatot sikerült beazonosítani. Ezeket bontottuk szét az alábbi
kategóriákra.
Padok, ülőfelületek
A két „slágertéma” közül az egyik a padokhoz, ülőfelületekhez kapcsolódott. Nagyon sokan írtak arról, hogy szeretnének megfelelő körülmények között leülni a sétányon. A megfelelő körülményeket persze ki-ki máshogy értelmezi: van aki inkább egyszemélyes ülőfelületeket, van aki padokat, megint mások kreatív, fiatalos utcabútorokat képzelt ide. Itt érdemes megemlíteni, hogy sokan javasolták asztalok, sakkasztalok telepítését is, hogy ezáltal valóban kiülésre csábítson a terület.
Fák, zöldfelületek
A másik leggyakoribb téma a fákhoz és zöldfelületekhez kapcsolódik. A legtöbben a meglévő „dézsás” fák helyett új telepített fasort szerettek volna, és rengetegen írtak virágokról, évelőkről, akár a burkolatlan felületek megnöveléséről is.
Víz
Sokan szeretnének vizet is látni a sétányon. Ez jelenti egyrészt az ivóvizet (ivókút formájában), másrészt a térelemként és klimatikus tényezőként megjelenő vizet, vagyis szökőkutat, párafúvókát, vízjátékot.
Burkolat
Magától értetődő, hogy a burkolat megújítását szeretnék a környékbeliek, viszont a konkrétumok tekintetében nem mindenki gondolja ugyanazt. Van, aki inkább az öntött (pl. aszfalt) burkolatot, míg más a térkövet részesítené előnyben különböző okok miatt. Többen említették a már felújított részekhez való stílusilleszkedést, és sokan voltak olyanok is, akik a burkolatokban rejlő kreatív lehetőségekre (pl. színek, felfestések, mozaikok) hívták fel a figyelmet.
Térinfrastruktúra
Fontos javaslat volt a „hagyományos” köztéri infrastruktura kiegészítése: a megfelelő szemetesek (akár kutya-szemetes, szelektív gyűjtés), közvilágítás, nyilvános WC merültek fel, természetesen a már említett padok, asztalok, ivókút mellett.
Árnyékolás
Részben a fák témájával együtt, de sokan attól függetlenül is megemlítették az árnyékolás fontosságát. A terület egyes részein szívesen látnának mesterséges árnyékolókat addig is, amíg a fák nem lesznek elég nagyok ehhez.
Sport és játék
Különböző sport- és játszóeszközök telepítését is többen említették javaslatként (bár sokan voltak olyanok is, akik ezek mellőzését javasolták). A leggyakoribb ötlet ebben a kategóriában a ping-pong asztal volt. Emellett sokan javasoltak olyan kreatív burkolatokat és parkbútorokat, amelyek egyszerre használhatók játékosan és „hagyományosan” is – például a gyerekeknek szóló KRESZ burkolatfestés, vagy a mászókának is használható kreatív padok.
Közösség
Már a padok és asztalok kapcsán is sokszor felmerült, hogy nagy igény lenne a sétány közlekedési funkcióján túl a közösségi funkció erősítésére is, és teret adni arra, hogy közösségi térként is működjön a terület. Vannak, akik egyszerűen ezt az igényüket fogalmazták meg a részletek kifejtése nélkül, de sokan valamivel részletesebben is kifejtették a vágyaikat. Így merült fel ötletként egyebek mellett a grillező, a vendéglátóhely (jellemzően kávézó vagy mozgóbüfé formájában), vagy épp a közösséggé kovácsolást segítő elemek a szobortól kezdve a helytörténeti ismertetőkön keresztül az okospadig.
Az itt bemutatott 464 kérdőív eredményeiből kiindulva a július 26-i tervezési alkalmon azon dolgoztunk, hogy a számtalan remek ötletet egy-egy tervbe kovácsoljunk össze, ami alapján a tájépítészek el tudnak kezdeni szakmai koncepciókat összeállítani. Éppen ezért ezúton is mindenkinek nagyon köszönjük, aki hozzájárult a sétány újratervezéséhez a kérdőív kitöltésével!