Közösségi tervezés a Kondor Béla sétányon

Így zajlott a Kondor sétány második tervezési alkalma

Szeptember 6-án este tartottuk a Kondor sétány közösségi tervezésének második találkozóját a Kondor Béla Közösségi Házban. A júliusi kérdőívezés eredményei és az első alkalom erre épülő csoportos munkája alapján tájépítészeink két tervvázlatot mutattak be nekünk. A találkozó célja az volt, hogy ezeket megismerjük, véleményezzük, és ezáltal előkészítsük az ősz második felében esedékes lakossági szavazásra.

A tervek bemutatása

Mivel a tervezési alkalom részvevőinek nagy része már az első alkalmon is jelen volt, az előzményeket csak röviden idéztük fel, majd hozzáláttunk a tervek megismeréséhez. A tervismertető bevezetőjében elhangzott, hogy az első alkalommal a lakosok kiscsoportos munkában elkészített három tervváltozata minden fontos kérdésben megegyezett egymással, vagyis az alapkoncepció adott volt. A tájépítészek így inkább az arculat különbségeire építették fel az alább bemutatásra kerülő A és B verziókat.

Az alábbiakban különösebb kommentár nélkül mutatjuk be a prezentált terveket. Fontos itt is hangsúlyozni, hogy ezek erre az alkalomra még csak vázlattervként készültek el, vagyis elsősorban az irányok meghatározására, a térhangulat bemutatására szolgálnak – a részletesebb tervek pedig éppen a tervezési alkalmon beérkező észrevételek megismerését követően készíthetők el. Ezzel együtt olyan látványterveket is készítettek már a tervezők, amelyek segítenek könnyebben elképzelni a felülnézeti terveket.

A PREZENTÁCIÓ IDE KATTINTVA NYÍLIK MEG

Ahogy az látható, bár más-más formában és mértékben, de mindkét terv választ ad azokra az igényekre, amelyek a közösségi tervezés során eddig felmerültek, így

  • jelentősen zöldebbé válik a terület
  • játékos, színes, árnyékolásra is alkalmas elemek jelennek meg
  • a kultúra és a sétány névadójának szellemi öröksége is megjelenik az idézetek formájában
  • a művház melletti belső tér valódi közösségi térként újulna meg
  • az egész tervezési terület számos lehetőséget kínál leülni akár egyedül, akár társaságban
  • az épület mögötti park is nagyobb szerepet kapna a jelenleginél
375180328_695753712595869_5850012253227425187_n

Nevezzük el a terveket!

A bemutatót követően egy kis asszociációs játékkal kezdtük meg a véleménycserét: mindenki elnevezte a két verziót azzal a kifejezéssel, ami először eszébe jutott róla. Bár valóban az első gondolatát írhatta le mindenki, mégis kirajzolódtak bizonyos általános benyomások a tervekről, ahogy az az alábbi felsorolásból is látszik:

A: Kondor, szögletes, rendszer, sablonos, zöld zug, zsúfoltabb park, zöldebb, gazdagabb, vizes, egyszerűbb, zebra, kocka, nyugalmas nyüzsgés, folytonosság, azonosulás, szöglet, vonalak

B: Buborék, kerek, perpetuum mobile, körök, ívelt, másság, nyüzsgő nyugalom, kígyó, elefánt, irányított rendezett, világos, szűkebb, ígéretes de nem elég bátor, sok beton, múlt és jövő, lágy park, Kondor kör

 374383073_695753715929202_1456333046352438719_n

Észrevételek, vélemények

Ezután kérdésekkel és a mindkét változatot érintő kérdésekkel folytattuk a találkozót. Többen is hangsúlyozták a fenntartás fontosságát, és aggodalmuknak adtak hangot, hogy a tervekben szereplő eszközöket, funkciókat (pl. padok, nyugágyak, grillezős tb.) nem rendeltetésszerűen használják majd a látogatók, és a lopások, rongálások elkerülésére a kreatívabb, költségesebb tájépítészeti elemeket mellőzni kéne. Erre a felvetésre Kőrös Péter alpolgármester adott átfogó választ, és három, egymással összefüggő gondolatot fogalmazott meg:

  • A sétány ezen részén az építése óta nagyobb beavatkozás nem történt. A mostani tervezés eredményeként kialakuló állapot is várhatóan több évtizeden keresztül szolgálja ki a Havanna lakótelep lakosságát. Márpedig ez a lakosság változik, ahogy a köztérhasználati szokások is egyre fejlődnek. Elég csak a lakótelep 20-30 évvel ezelőtti hírére gondolni ahhoz, hogy lássuk, mennyit javult a terület reputációja azóta, és ez minden bizonnyal továbbfolytatódik. Ebből következően tehát nem a jelennek, hanem a jövőnek érdemes tervezni, és bízni a jövő használóinak kulturáltságában.
  • Azt is megemlítette, hogy már korábban készült egy terv a Kondor Béla Művelődés Ház épületének felújítására – ezt pedig a köztér megújításával összehangolva lenne célszerű elvégezni. Ez helyet adhat a most készülő tájépítészeti tervben nem szereplő, de arra „utaló” funkcióknak is (pl. nyilvánosan használható WC, kávézó).
  • Mindezekre hivatkozva az alpolgármester arra bíztatta a tervezés résztvevőit és a tervezőket, hogy használjanak még bátrabb, merészebb megoldásokat a téralakítás során (példának a  művház melletti árkádos „térfal” világítását vetette fel).
375177577_695753509262556_1128315802752468857_n

Az egyes terveket kiscsoportos munkában, a tervezőkkel közösen beszéltük végig. Itt mindenki a számára fontos kérdéseket tudta felvetni: volt, aki a szabadtéri emelvény színpadtechnikai lehetőségeit elemezte, más a burkolatokhoz fűzött megjegyzést, és ezek kapcsán elmondtuk, hogy a részletesebb tervek fognak tudni megnyugtató választ adni a felvetésekre. A B terv kapcsán volt, aki a művelődési ház irányába is nagyobb zöldítést javasolt, míg ezzel szemben elhangzott az érv, hogy az leszűkíteni a rendezvények tartására is alkalmas közösségi területet, miközben a terv így is jelentős zöldítést tartalmaz. Érdekes beszélgetést folytattunk arról is, hogy érdemes lenne-e a Bókay kertben használt esernyőket itt is megjeleníteni: volt, akinek tetszett az ötlet, mert így az „esernyő” egyfajta 18. kerületi márkává válhatna; míg mások szerint jobbak a tervezők által javasolt színes árnyékolók, amelyek praktikusabbak, miközben ugyanúgy egyedi hangulatot tudnak varázsolni a térnek.

A találkozót már a művelődési ház nagytermén kívül, a tervezési területünkön fejeztünk be, ahol a gyakorlatban is megpróbáltuk elképzelni a különféle megoldásokat. Ennek zárásaként azzal vettünk búcsút egymástól, hogy tájépítészeink a hallottak alapján elkészítik azt a két tervváltozatot, amelyet az ősz második felében szavazásra bocsát majd az önkormányzat.

Köszönjük ezúton is mindenkinek a részvételt és az együttműködést!

IMG20230906190242