A káposztásmegyeri Nagy Imre park közösségi tervezésének első lépéseként 2025. március 3. és 16. között egy kérdőívezést folytattunk le. A kérdőív - melyre a parkban és környékén kihelyezett plakátok, valamint a közösségi médiában közzétett hirdetések hívták fel a figyelmet - bármely érdeklődő számára kitölthető volt
- online (a projekt weboldalán),
- papíralapon (a parkban kihelyezett gyűjtődobozba dobva).
A felmérés célja az volt, hogy megnyissa a párbeszédet a terület fejlesztési, felújítási lehetőségeiről, adatokat adjon a és alapot képezzen a novemberben kezdődő közösségi tervezési alkalmak számára.
A kérdőívet végül 301-en töltötték ki, az ő válaszaik összegzését mutatjuk be az alábbiakban.
A KÉRDŐÍV KITÖLTŐI
Először bemutatjuk, hogy mit tudunk magukról a kitöltőkről, hiszen ez segíti az általuk adott válaszok értelmezését is. (Itt kell megemlíteni, hogy kérdőívezés során érte egy kisebb informatikai támadás az online felületet, ugyanis valaki automatizálva többszáz azonos tartalmú választ küldött be. Ezek a beküldés metaadataiból beazonosíthatóak voltak és az értékelés során kiszűrésre kerültek. Az alábbiakban tehát már csak a valós kitöltéseket mutatjuk be.)
Kérdőívünk kitöltőinek nemi aránya 63%-37% a hölgyek javára, becsült átlagéletkoruk 42 év, ahol a tizenévesektől a 80 év felettiekig minden korosztály képviseli magát, de a 30-50-esek vannak messze a legtöbben. A park közvetlen szomszédságában 35% lakik, ennél távolabb, de legfeljebb 5 perc sétatávolságra 48%, Káposztásmegyer más részén 11%. Ennek megfelelően a válaszadók nagy része rendszeres használója a parknak, 84%-uk legalább hetente (ennek fele szinte minden nap) megfordul itt.
A képre kattintva megnyílik a galéria, ahol valamennyi említett diagram megtekinthető.
A kitöltők 24%-nak van óvodáskorú vagy annál fiatalabb gyereke, 23%-nak általános iskolás korú gyermeke, 11%-nak középiskolás korú gyermeke. Szintén 11% az, akinek kiskorú unokái vannak. A válaszadók egynegyede kutyatartó. Az előzőek közül természetesen egy emberre több is igaz lehet, 23%-ra azonban egyik sem igaz ezekből.
A képre kattintva megnyílik a galéria, ahol valamennyi említett diagram megtekinthető.
Ami a jelenlegi használati szokásaikat illeti, természetesen a keresztülsétálás az, ami a legtöbbeket jellemzi, ezt 85% jelölte meg. Emellett 56% a rendelőintézet miatt látogatja a parkot, 30% a játszóteret, 26% a sportpályát használja, míg 24%-uk jelenik meg kutyasétáltatóként. (További adatok a diagramon.)
A FELÚJÍTÁS MEGALAPOZOTTSÁGA
Kitöltőink javarészt tehát erősen kötődnek a területhez, jól ismerik azt, így bizonyára adni lehet véleményükre annak kapcsán, hogy valóban szükséges-e a park felújítása. Ahogy a válaszokból kitűnik, 84% erősen vagy kevésbé határozottan, de egyetért ennek szükségességével, és csupán 3% az, aki egyáltalán nem ért egyet azzal, hogy a felújításra szükség van. A közösségi tervezés megalapozottságát pedig az bizonyítja, hogy kitöltőink 95%-a jó ötletnek tartja, hogy az önkormányzat az itt lakókkal együtt szeretné megtervezni a fejlesztést.
A képre kattintva megnyílik a galéria, ahol valamennyi említett diagram megtekinthető.
AZ ÉRTÉKEK
A kérdőívvel fel szerettük volna mérni a park jelenlegi
állapotának értékeit, hiszen fontos, hogy a felújítás ezeket lehetőség szerint
megőrizni, megerősíteni tudja. Az ezt firtató kérdésünkre adott válaszokból
kiderül, hogy a válaszadók nagy többsége (85%-a) szereti a park zöldfelületeit.
A sportpályát a válaszadók 37%-a, a park jellegét a 35%-uk, a játszóteret
szintén 35%-uk tartja értéknek.
Érdekes megfigyelni, hogy milyen különbségek adódnak a közvetlen szomszédság (tehát akik a lakhelyükre vonatkozó kérdésre azt válaszolták, hogy a Nagy Imre park közvetlen szomszédságában laknak), illetve a többi válaszadó között ebben a kérdésben. Láthatjuk, hogy a sportpálya és a játszótér valamelyest alacsonyabb az előbbiek körében az utóbbiakhoz képest. Ezzel szemben a burkolatok, sétányok elrendezését a közvetlen szomszédok szeretik valamivel jobban.
A PROBLÉMÁK
A parkban tapasztalt problémákat is szerettük volna megismerni, hiszen ezekre szeretnénk a fejlesztéssel megoldásokat nyújtani. Ez ehhez kapcsolódó kérdésre a leggyakoribb válasz (51%-kal) az egyes eszközök, elemek állapota volt. 40% a fenntartás, karbantartás hiányosságait is bejelölte, 31% bizonyos funkciók hiányára panaszkodott, 23% a kihasználatlanságot, 22% pedig a nem megfelelő használatot jelölte meg. Egyéb problémákról is sokan (18%) számolt be, ezekről majd lentebb, a szabadszavas elemzések körében írunk részletesebben.
Ebben az esetben is megvizsgáltuk a közvetlen szomszédság és a többi válaszadó közötti eltérést, és nagyobb különbséget a kihasználatlanság kérdésénél találunk, a közvetlen szomszédok ezt 16%-ban, a többiek 27%-ban tekintik problémának.
Ami a park fenntartását, gondozását illeti, egy külön kérdésben ötfokú skálán, négy kategóriában külön is felmértük a válaszadók véleményét. Az látható, hogy a közbiztonsággal a többség (58%) elégedett, és csak 18% elégedetlen, a szemetesek ürítésével kapcsolatban ugyanez az arány 44% - 18% (és több az, akinek „középre helyezkedik”), a zöldfelület-fenntartásnál 50% - 28% az arány. A legrosszabbul az „eszközök szükséges karbantartása, cseréje” kategória végzett, itt ugyanis az elégedetlenek vannak többségben, 20% - 52% arányban.
A használatból eredő rendszeres konfliktusokat is meg akartuk ismerni. Bár a problémák között korábban ezt csupán a válaszadók 10%-a jelölte meg, részletesebb kérdésünkre már több kitöltőnek, egész pontosan a válaszadók 22%-ának eszébe jutna ilyen konfliktusok. Ahogy a válaszhoz fűzött magyarázatokból kiderül ezek legtöbbször a pihenés vs. hangosabb parkhasználat, valamint a kutyás parkhasználat kapcsán jelenik meg.
A VÁGYAK
Természetesen a vágyakat, ötleteket, megoldási javaslatokat is szerettük volna megismerni a kérdőívvel. Erre egyrészt az előre megadott lehetőségek kiválasztásával, másrészt saját gondolatok leírásával adhattak választ a kitöltők.
Ami a feleletválasztós rész illeti, a válaszadók 53%-a javasolta a faültetést és a pihenőparki eszközök telepítését. A meglévő funkciók korszerűsítését 44%, új sportpálya létrehozását 43%, új játszóeszközök telepítését 42%, fitneszeszközök telepítését 41% támogatná. (A további adatokért ezúttal is a diagramot érdemes böngészni.)
A korábbiakhoz hasonlóan itt is külön megvizsgáltuk a közvetlen szomszédság és az ennél távolabb lakók közötti különbségeket. Izgalmas volt látni, hogy ebben az esetben már nagyobb különbségek alakultak ki több téma esetén is. Általában véve megállapítható, hogy a közvetlen szomszédság lakói sokkal óvatosabban „válogattak” a felkínált lehetőségek közül, így minden kategóriában kevesebb ötletet jelöltek meg, mint a többi válaszadó. Érdekes és elsőre talán meglepő is, hogy az új közösségi pontok és a pihenőparki eszközök mellett a faültetés, az új közvilágítási pontok, az edukatív eszközök és a madárbarát, természetbarát eszközök kategóriáiban is nagy különbség alakult ki – erre a közösségi tervezés beszélgetési során minden bizonnyal magyarázatot is kapunk majd.
A SAJÁT SZAVAS ÉSZREVÉTELEK
A kérdőív elemzése során az egyik legizgalmasabb rész mindig a saját szavas, kifejtős válaszok megismerése, hiszen ez sokkal mélyebb betekintést enged a kitöltők tapasztalataiba, véleményébe. Ezzel a lehetőséggel persze nem mindenki él, de jelen esetben a válaszadók több mint fele, 154 ember írta le hosszabb-rövidebb formában a meglátásait a parkkal kapcsolatban. Ezeket is megismertük, kategorizáltuk, és az alábbiakban összegezve be is mutatjuk őket.
A képre kattintva megnyílik a galéria, ahol valamennyi említett diagram megtekinthető.
Először az érintett témacsoportokat mutatjuk be, ezek minden kifejtős kategóriára (értékek, problémák és vágyak) is vonatkoznak, ugyanis ezeket sokszor teljesen egybefolytak. Ahogy az a diagramon látható, a legtöbbet emlegetett téma a sporthoz kapcsolódott, minden második véleményírónak volt ezzel kapcsolatos megjegyzése. Ezt – jelentősen lemaradva - az infrastruktúra, majd a zöldfelület témái követték. Ezután fej-fej mellett a használathoz kapcsolódó, a kutyás, a játszóteres témák jöttek, majd a fenntartás, az átjárhatóság és a közösségi terek, funkciók kérdései. Végül a park elnevezéséhez kapcsolódó üzenetek következnek, néhányan ugyanis a Nagy Imre park elnevezéséhez tettek megjegyzéseket, javaslatokat. Az ilyen kategorizálás többnyire megmutatja, hogy mely témák válhatnak a tervezési folyamat leginkább izgalmas, pezsgő kérdéseivé.
Az észrevételek elemzése azonban nem áll meg ezen a ponton, hiszen a javaslatokat ennél sokkal részletesebben is megvizsgáltuk és csoportosítottuk. Az alábbi szófelhő ennek vizualizációjára szolgál. Az egyes javaslatok, vágyak mérete mutatja, hogy melyeket említették többen, melyeket kevesebben.
Természetesen találunk rengeteg egymással ellentétes javaslat, hiszen a különböző válaszadók véleménye eltérő lehet egy-egy kérdésben. Látható például a szófelhőből, hogy a legtöbb említés a sportpálya fejlesztése kapcsán érkezett, de jól látható, hogy vannak olyanok is, akik éppenséggel a pálya megszüntetését, elköltöztetését javasolnák. Ráadásul az itt csoportosított, egy-egy szóban mutatott téma mögött is többféle javaslat állhat – akár a fejlesztést, akár a korlátozást máshogy-máshogy képzelheti el egy-egy válaszadó. Az már a közösségi tervezési alkalmak feladata lesz, hogy ezek között megtalálja a kompromisszumokat.