Megújuló Nagy Imre park

Beszámoló a harmadik tervezési alkalomról

Április 28-án tartottuk a Nagy Imre park harmadik közösségi tervezési találkozóját. Témánk ezúttal a fő funkciók elhelyezése, a park berendezése volt.

Sokan jöttek el ismét az első és a második találkozó résztvevői közül, de voltak újonnan becsatlakozó lakók is, így találkozónkat a közösségi tervezés céljának és a folyamat eddigi lépéseinek összefoglalásával kezdtük.

Épp az egyik új résztvevő felszólalása mutatta meg, hogy fontos tisztázni egy félreértést: sem az az önkormányzat, sem a közösségi tervezés eddigi menete során nem merült fel, hogy a park beépítésre kerülne. Minden egyéb híreszteléssel ellentétben a park a jellegének megőrzése mellett újulhat meg, hiszen a résztvevők (ahogy az a korábbi beszámolóinkból is látszik) mind ezt szeretnék, és ezzel az önkormányzat is maximálisan egyetért.

A FUNKCIÓKIVÁLASZTÁS ÖSSZEGZÉSE

Miután felidéztük, hogy mi is történt az előző alkalommal, vagyis rápillantottunk a két asztaltársaság funkciókiválasztási táblájára, rátértünk ezek közös összegzésére. Összegyűjtöttük, hogy melyek azok a funkciók/eszközök/parkelemek,

  • amelyek mindkét csoportban legalább többségi támogatást élveznek (ezek az alábbi ábrán zölddel láthatók, ahol a legsötétebb zöld az összes résztvevő 100%-os támogatását mutatja, a legvilágosabb pedig az, ahol valamelyik csoportban csak sima többsége volt a javaslatnak)
  • amelyek mindkét csoportban kisebbségben maradtak (ezek az alábbi ábrán pirossal láthatók, ahol a sötétebbik piros a teljes elutasítottságot mutatja)
  • valamint amelyekben a két csoport véleményei nem egyeztek, vagy valamelyik csoportban szavazategyenlőség alakult ki.

 3_alkalom

Az elmúlt alkalmat követően összeültünk az önkormányzattal, hogy átbeszéljük, az eddig felmerült ötletek mennyire egyeznek az ő fejlesztési és üzemeltetési lehetőségeikkel, stratégiáikkal. Ez tovább finomította a listánkat, több tétel is kiesett, mégpedig az alábbiak miatt:

  • A szabadtéri sporteszközök, fitneszpark kapcsán kiderült, hogy épp most épül egy a park közelében, az Unka játszótér felé, így a Nagy Imre parkban már felesleges ilyet betervezni.
  • A nyilvános WC és vízjáték/szökőkút már a tervezésben résztvevő lakosok számára is ellentmondásos volt, ezek szükségessége a területen eleve kérdéses. Ezt, illetve a létesítmények igen jelentős bekerülési és fenntartási költségeit figyelembe véve az önkormányzat nem javasolja ezek betervezését.
  • A kutyafuttató (ami az ellentmondásos eszközök között is a leginkább ellenzett volt a sorban) kapcsán az önkormányzat úgy látja, hogy a pár száz méterre található meglévő kutyafuttató közelsége indokolatlanná teszi, hogy a park területén létrejöjjön egy elkerített, eszközökkel felszerelt újabb kutyafuttató.
  • Az önkormányzattal történt egyeztetésen a sportpálya is szóba került. Ennek kapcsán az derült ki, hogy sajnos nincs olyan, önkormányzati tulajdonban álló terület Káposztásmegyer 2-n, ahol szóba jöhetne új sportpálya építése. Az Unka játszótér melletti pálya bérelhető, illetve talán az általános iskola pályáját is ki lehet bérelni (ezt a tankerület tudja megmondani), de ingyenesen használható pálya csak a Nagy Imre parkban található. Figyelembe véve a kérdőívezés és az első két alkalom eredményeit, ennek megtartása tehát mindenképpen szükséges. A környék nyugalmának megőrzése miatt viszont racionális lehet, hogy ez nagyjából a jelenlegi méretei megőrzése mellett történik meg.

Mindezeket összegezve kialakult az a funkciólista, amelyeknek ezúttal már a helyét is meg szerettük volna találni. Ezt ismét kiscsoportos munkában tettük meg, ezúttal három asztaltársaságot alakítva, mindegyiknél egy-egy tájépítésszel segítve a lakosok munkáját. Az elhelyezés több fordulóból állt, mindig meghatároztuk, hogy mely funkciónak kell helyet keresni, és előképek felvillantásával minden fordulóban beszégettünk is egy kicsit az adott funkcióhoz kapcsolódó lehetőségekről. Így kerültek sorban asztalra

  • a sportpálya,
  • a játszótér,
  • az asztalok, sakkasztalok,
  • a tollas-, frizbi-, piknikterület,
  • majd az összes többi zöldfelületi javaslat,
  • valamint a kapcsolódó infrastruktúra.

Az alábbiakban bemutatjuk a három asztal munkáját. (Az asztaloknak nem volt külön neve vagy száma, így az alábbi számozás a bemutatás sorrendjét mutatja, illetve odaírtuk, melyik tájépítészünk foglalt helyet az asztalnál.)

A KISCSOPORTOS MUNKA

1. asztal (tájépítész: Andi)

3alk_andi_asztala

Az asztal tagjainál a fő szempont az volt, hogy az aktív funkciókat egy helyen tartsák, és ami bezárható funkció, az a zavaró randalírozás elkerülése végett valóban zárva és védve is legyen.

Ennek alapján a sportpálya maradna a mostani helyén, a játszótér alatta kapna helyet azon a területen, ahol jelenleg a Nagy Imre kő található.

A játszótér és a sportpálya közé kerülne a kiülős, asztalos funkció, mely mellé egy könyvmegállót is el lehetne helyezni. Ez akár fedett is lehetne, egy esőbeállóhoz hasonló megoldással, és valamilyen módon szintén zárható lenne. Ötletként felmerült, hogy az orvosi rendelő udvarán - mely ugyan kívül esik a tervezési területen, azonban zárható – egy adománypont, adományszekrény üzemelhessen.

A játszótér mellett kapna helyet a tollas – frizbi – piknik terület, fölötte és alatta kiegészítve a szabad gyepfelülettel. Ez a terület diszkrét módon körbekerítésre kerülne, melynek inkább csak a rendes parkhasználatra történő figyelemfelhívás szempontjából lenne jelentősége.

A funkciók elosztása végett a széles sétány Külső Szilágyi út felőli részére kerülnének a sakkasztal(ok) és a ping-pong asztal.

Összességében a tehát a fő sétányra lennének feltűzve az aktív funkciók, melyek körbe lennének véve egy zöld gyűrűvel, erősítve a zajvédelmet, ugyanakkor védve az aktív tevékenységek kedvelőit.

 

2. asztal (tájépítész: Eszter)

3alk_eszter_asztala

Az asztal tagjai először a főbb funkciók helyét jelölték ki.

A sportpálya a jelenlegi helyén maradna, köré helyeznék az aktívabb attól az ötlettől vezérelve, hogy a házaktól ezek a minél messzebb kerüljenek, viszont az orvosi rendelő épületéhez minél közelebb.

A sportpálya alsó (orvosi rendelőtől távolabb eső) végére kerülne a játszótér, a játszótér mellé, a Sárpatak utcai oldalra a kisebb zöld háromszögben helyeznék el a kutyamentes tollas-frizbi-piknikterületet.

Erre a részre tennének köztéri kamerát az aktív területek rendeltetésszerű használatának megóvása érdekében, és ide kerékpártámaszok is kerülnének.

A sportpálya felső (orvosi rendelőhöz közelebbi részére) kerül a ping-pong asztal.

A játszótér mostani helyére asztalokat tennének a lakók, a régi játszótér alatti részre pedig a sakkasztalt helyeznék el.

Az összefüggő legnagyobb zöld területet meghagynák szabad gyepfelületnek.

A park szélén végig zöld sávot hoznának létre hangulatos vadvirágos területekkel, évelőkkel.

 

3. asztal (tájépítész: Csaba)

3alk_csaba_asztala

Ennél a csoportnál is fontos volt, hogy a nagyobb zajjal járó funkciókat a házaktól messzebb eső, középső területen tartsák.

A sportpályát ez a csapat sem mozdítaná jelenlegi helyéről, a játszótér pedig mellette helyezkedne el. Az asztalnál ülők részéről felmerült az az igény, hogy a játszótér a legkisebbeknél picivel nagyobb korosztályt is kielégíthetne.

A játszótér sarkában lennének az asztalok, a korábbi játszótér helyén pedig több padot lehetne elhelyezni.

A játszótér új helye alatti legnagyobb zöld felület kapná a kutyapiszokmentes tollas-,frizbi- és piknikterület funkciót, szabad gyepfelület pedig maradna az összes többi park rész.

A házakhoz közeledve egy csendesebb, változatosabb zöldfelületű rész lenne. A park széle felé haladva az intenzívebb fenntartás területét felváltaná a vadvirágos gyep, a kevésbé fenntartott, ugyanakkor zöld zóna, mely gazdaságosabb, kevesebb használat jelenik meg, és ezáltal a lakófunkció is védettebb maradhatna.

A sakkasztal és a ping-pong asztal elvetésre került a csoport részéről.

wIMG20250428185240


A TALÁLKOZÓ LEZÁRÁSA

A tervezési alkalom végén még röviden arról ejtettünk pár szót, hogy ismereteink szerint a park alatt, legalább 3 méter mélyen halad át a Csömöri-patak, és beszélgettünk arról, hogy ennek valamilyen megidézésén érdemes majd még elgondolkodni.

Legvégül pedig arra figyelmeztettünk, hogy a következő alkalom egy hét múlva, május 5-én lesz, és az eddigiektől eltérően nem az iskolában, hanem a parkban találkozunk. Mivel kinti rendezvényről van szó, az időjárás természetesen befolyásolhatja terveinket, így eső esetén a hétfői napon mindenképpen érdemes majd figyelni a honlapot, hiszen itt (és természetesen a levlistán is) hírt adunk arról, ha esetleg nem tudjuk megtartani a találkozót.