Tervezzük újra a Vásáros teret!

A Vásáros téri kérdőívezés eredményei

A Vásáros tér felújításához kapcsolódó önkormányzati közösségi tervezés egy kérdőívezéssel indult, hogy átfogó képet kapjunk a park használatáról, megítéléséről és a használók vágyairól. A kérdőívet online három és fél héten át, augusztus 17. és szeptember 10. között, személyesen pedig a Szent István napi utcabálon lehetett kitölteni, a kitöltés lehetőségére pedig szórólapokon, plakátokon és online hirdetéseken hívták fel a figyelmet a szervezők.

Végül összesen 159-en válaszolták meg a térrel kapcsolatos kérdéseket a rendelkezésre álló időszakban. A kitöltők nagy része intenzíven kötődik a területhez, hiszen közel háromnegyedük legalább heti rendszerességgel jön a parkba, illetve kétharmaduk a környező utcákban lakik. A válaszadók kétharmada nő, egyharmada férfi, a legaktívabb a 30-50 közötti korosztály volt, bár minden korcsoportból érkeztek kitöltők.

Dia2

Ami magát a projektet illeti, szinte mindenki egyetért abban, hogy szükség van a Vásáros tér felújítására, és jó ötletnek tartják, hogy az önkormányzat bevonja a gondolkodásba a környékbelieket is. Ez a nagyfokú egyetértés kétségtelenül jó alapot biztosít a közösségi tervezés folytatásához.

Dia4

A kérdőív fontos kérdéscsokra vonatkozott a park használatának felmérésére, illetve annak megállapítására, hogy a kérdőív kitöltői mely használói csoportokba tartoznak. A válaszok több mint fele használja a játszóteret és negyedük a mászókás részt, csaknem egyharmaduk sétál vagy üldögél a parkban, 30%-uk a sportpályát is használja. Jelentős számban veszik igénybe a két működő kereskedelmi szolgáltatást (fagyi és állateledel bolt), 22% jön kutyát sétáltatni, és 13% ping-pongozik időnként.

A kérdőív egyik fontos célja az volt, hogy felmérje, a válaszadók mivel elégedettek és mivel elégedetlenek a parkban. A válaszokból jól látszik, hogy a fő értékek a zöldfelületek és a parkban megtalálható funkciók, ezeket szeretik tehát a Vásáros téren. A legnagyobb problémát a burkolatok állapota jelenti, de a közbiztonság és a parki eszközök is hagynak kívánnivalót maguk után. A saját szavas válaszok alapos átolvasásából kiderült, hogy utóbbiak a tisztaság, gondozottság hiányosságaiból, illetve a parkban megjelenő nem rendeltetésszerű használatból fakadnak. Szintén a saját szavas válaszok között derült fény a kutyasétáltatáshoz kapcsolódó nehézségekre, vagyis a kijelölt hely hiányában a szabályozatlan használatból fakadó konfliktusokra. A problémákhoz fűzött indoklásokból az is kiderül, hogy a sportpályán a burkolatot és a rácsozatot, a játszótéren a kevés vagy nem megfelelő játszóeszközt kifogásolják az egyes válaszadók, míg a zöldfelületek kapcsán némely fa állapotával, illetve – sokak részéről – az eperfák érésekor jelentkező piszokkal-szaggal vannak nehézségeik.

Dia7

A vágyak, elképzelések felmérése részben előre megfogalmazott fejlesztési kérdések, részben a szabadon megfogalmazható ötletek mentén történt. Az előre adott 14 kérdés mindegyikénél a támogatók kerültek jelentős többségbe, ahogy az a mellékelt ábrákon is látszik. Az indoklások és további vágyak elolvasása és kategorizálása után az látszik, hogy a különböző témák kapcsán sok-sok ötlet fogalmazódott meg a válaszadók részéről. Az már a közösségi tervezési alkalmak feladata lesz, hogy ezek közül kiválasztásra kerüljenek azok, amelyek a helyi közösség konszenzusát élvezik.