Mielőtt azonban ehhez hozzáláttunk volna, inspirációképpen egy olyan képválogatást néztünk meg, amely az első találkozón elhangzott elemekre hozott példákat. Megnéztük például, mit jelent a gyakorlatban az „esőkert”, ami a nagy árok helyén lenne kialakítható; láttunk példákat fitneszeszközökre, KRESZ-parkra, közvilágításra, kutyás eszközökre, közösségi részre is.
Mivel a második alkalom résztvevőinek egy jelentős része nem volt jelen az előző találkozón, röviden összefoglaltuk, hogy milyen olyan változásokat beszéltünk meg szeptember 20-án, amelyek alaprajzi változásokkal járhatnak:
- zöldterületek növelése, gazdagítása (pl. esőkert), a park belső átláhatóságának megteremtése a benyúló épületek elbontásával (az itt működő állateledelbolt és fagyizó megtartása, de esetleg másik épületbe költöztetése mellett), átalakításával
- a jelenleg két játszótéri rész összevonása
- a sportfunkció bővítése, például fitnesz eszközökkel, teqball asztallal, közösségi résszel, és esetleg futókörrel
- kutyafuttató, kutyás terület kijelölése
A feladat tehát az volt, hogy ezeket térképre helyezzük, amit ismét két csapatban dolgozva tettünk meg. Ennek egyrészt az volt az előnye, hogy a kisebb létszám mellett a kevésbé temperamentumos résztvevők is könnyebben szóhoz tudtak jutni, másrészt arra is kíváncsiak voltunk, hogy a két csapat munkája mennyire lesz eltérő.
Első csapat
Mivel sajnos elég kevesen jöttek el azok közül, akik az előző alkalmon részt vettek, az első csapat csupa újonnan jött résztvevőből állt. Ez hatással is volt a munkájukra, ugyanis az akkor lefektetett alapelveket senki nem képviselte közöttük. Ebből kifolyólag ők azokat a funkciókat, amelyek számukra nem voltak lényegesek, nem helyezték térképre – így a kutyafuttató és a sportbővítés (a futókört leszámítva) nem került be a tervükbe. Emellett sok szó esett a csapatban a felújítás részletkérdéseiről – itt most ezekre nem térünk ki, ezek ugyanis javarészt megegyeznek az első találkozón elhangzottakkal, és az alábbiakban csak az elrendezést érintő felvetéseket érintjük.
- A játszóteret (a park belseje felé) bővítenék, ide kerülnének a most még külön elhelyezkedő mászós elemek, illetve további új játszóeszközökkel (hintával, legkisebbeknek való játékokkal) gazdagítanák a területet.
- A parkba mélyen benyúló épületek megszüntetésre kerülnének, és helyük parkosítva lenne, és a játszótérben is több füves, szabad területet hagynának. Az esőkert gondolata is tetszett a csapatnak.
- Mosdó akár két helyen is létrejöhetne, egyrészt a megszűnő épületek helyén, másrészt a park Eszter utca – Rákóczi utca találkozásánál lévő sarkán. A fagyizó környezetében teraszos, kiülős közösségi rész létesülne.
- A park körül futókört hoznának létre.
Második csapat
A második csapat hosszas tervezés után az alábbi tervvázlattal állt elő:
- A tér szélére költöztetné a működő funkciókat, a belső épületeket megszüntetné. Felmerült, hogy az egyik szélső épületből olyan közösségi helyiséget lehetne csinálni, ami akár az iskola által is használható. Nyilvános WC is kerülne ide, ez a Törvény utcai fronton, a játszótérhez közelebb kerülne elhelyezésre.
- A játszótérre bekerülnének a mászókás eszközök, de úgy ítélték meg, hogy a játszótér területének bővítésére így sincs szükség, és elegendő átalakítani annak belső szerkezetét. Viszont a játszótér kicsit az Ady Endre utca felé „csúszna”, hogy a Rákóczi utca felé nagyobb szabad terület maradjon.
- Ezen a szabad területen jönne létre a kutyás rész, kutyafuttató. Ez a többi funkciótól növényzettel is elhatárolásra kerülne. Mögötte az árok esőkertként való megújulása elfogadható megoldás a csapat számára.
- Az új sporteszközök és a sportos közösségi tér a központi részhez lenne közelebb, vagyis a játszótér belső bejáratához is közel esne, így a nagyobb, a játszóteret már kinövő gyerekek is közel maradnának a korábban használt funkcióhoz.
- A futókör elhelyezésére kreatív megoldást választott a csapat: nem az egész park körül futtatnák körbe, ugyanis így túl sok ponton kéne megszakítani a sétányokkal a futópályát. Ehelyett egy olyan kifliszerű alakot javasoltak, ami a sportpálya árok felőli részétől indul, és az Eszter utca vonalában végigfutva bekanyarodik a fagyizó felé, majd a sportpálya rövidebbik oldala felé visszatér. Ehhez azt is kitalálták, hogy az Eszter utca zsákutcává válhatna a Rákóczi utca felől, és csak az (egyetlen) kapubehajtóig fut, míg az Ady felőli részét a parkhoz csatolják – ezáltal pedig a futókört még szélesebb ívben, az Eszter utca parkká váló részén lehetne átvezetni.
A két csapat bemutatta egymásnak az elképzeléseit, majd már közösen a közvilágítás kapcsán abban maradtunk, hogy több fényre lenne szükség, ám olyan formában, ami garantáltan vandálbiztos – és ehhez nagy segítséget jelentene, ha valóban működő térfigyelő kamerák is kerülnének a parkba.
A munkát innen már az önkormányzat szakemberei folytatják, ők készítik majd el azokat a terveket, amelyek a közösen elkészített vázlatterveket végső formájukba öntik.