Veszprém Önkormányzata 2023. őszén közösségi tervezést indított a Csikász – Csermák – Egyetem utcák által határolt parkra. A cél az volt, hogy a helyiek – ittlakók és parkhasználók – együttműködésével születhessen meg az a fejlesztési terv, amely a park jövőjét meghatározza. A kérdőívezésből, négy tervezési workshopból álló közös munka eredményeként készült el az alább bemutatásra kerülő terv.
RÖVIDEN A FOLYAMATRÓL
- A közösségi tervezés során összességében többszáz környékbeli ember formálta a park terveit az alábbi lépéseken keresztül:
- 2023. szeptember 4. és 17. között 435-en töltötték ki az online és helyszíni kitelepüléseken is elérhető tervezésindító kérdőívünket.
- Szeptember 22-én 40-50 ember részvételével tartottuk első tervezési találkozónkat, ahol elkezdtük megfogalmazni a megújulás fő irányait, koncepcióját.
- Október 6-án, a második tervezési alkalmon több lehetséges funkcióelrendezést állítottunk össze a résztvevőkkel.
- Október 27-én véglegesítettük a funkcióelrendezést, és elkezdtük meghatározni az egyes parkelemek (eszközök, burkolatok stb.) tulajdonságait.
- November 10-én a még meg nem tárgyalt parkelemek kialakítását is átbeszéltük, és összegeztük az eredményeket.
- December 12-én egy tervbemutató sütizés és madáretető-készítés keretein belül prezentáltuk az elkészült közösségi koncepciótervet.
Köszönet jár mindenkinek, aki részt vett a folyamatban akár csak egy kérdőívkitöltés erejéig is, és különösen annak a több tucat környékbelinek, akik a szabadidejükből időt szakítottak arra, hogy részt vegyenek a tervezési alkalmakon!
…. és a folytatás: az itt bemutatásra kerülő terv egy közösségi koncepció, amely kijelöli az irányokat az önkormányzati városfejlesztési és tájépítészi tervezőmunka számára. A tervbemutatón elhangzott polgármesteri tájékoztatás alapján az önkormányzat arra fog törekedni, hogy mérnöki tervek elkészítését és – akár ütemezetten – a megvalósítást már 2024-től meg tudják kezdeni.
Összefoglalva: a park „park” marad
A park jellege nem változik, de megújulva, a jelenleginél igényesebben szolgálja majd ki a helyi közösséget, az áthaladókat, miközben a park természeti értékei is gazdagabbá válnak. Stílusában és kialakításában hagyománytisztelő: a benne megjelenő eszközök formavilága és anyaghasználata, a burkolt felületek vonalvezetése illeszkedik az eddigi arculatához és az épületek stílusához. Új funkciók nem kerülnek a parkba, és a burkolatok is csak a legszükségesebb pontjain jelennek meg.
BURKOLATOK
Új, hosszanti sétány
A jelenleg is meglévő keresztirányú aszfaltsétányt egy új, hosszanti sétány egészíti ki. Ez a meglévő, mély kitaposások nyomvonalában, V alakot bezárva köti össze a park északkeleti és délkeleti sarkát. Ennek anyaga valamilyen melegszínű térkő (akár veszprémi barabás téglakő), szélessége a szabvány szerinti minimum (1,2m). Az új és a régi sétány találkozásánál létrejövő csomópontban talajtakarók telepítése akadályozza a csúcsoknál az áttaposások kialakulását.
- A sétány megtervezésekor a meglévő fák állapotvizsgálata és védelme lényeges kérdés: a megfelelő vonalvezetéssel, gyökérvédelmi beavatkozásokkal, esetleg átültetéssel kell elérni, hogy a sétány miatt ne kelljen egészséges fát kivágni.
- A már egyébként is kimélyült ösvény és a fák kilátszó gyökerei miatt fontos a talajszint megfelelő megtervezése, és az ehhez szükséges vízelvezetés gondos megtervezése, tekintettel a teljes park vízelvezetésére is.
- A sétány mentén közvilágítás van, ennek vezetéke, illetve egy esetleges későbbi fejlesztés (pl. távközlési kábel) vezetékei közműcsatornában futnak. Ezáltal a későbbi beavatkozásnak nem kell jelentős bontással járnia.
Meglévő sétány
A meglévő aszfaltburkolatú sétány burkolata megújulhat (különös tekintettel a lépcsős szakaszra), de vonalvezetése, szélessége nem változik.
Épületek környezete
Az épületek park felőli oldala mentén 4-5 méter (korábban is meglévő, de benőtt) murvás burkolat teszi lehetővé az épületek üzemeltetéséhez (pl. felújítás, költözködés), katasztrófavédelméhez (tűzoltósági felvonulás), illetve a parkfenntartáshoz (VKSZ) szükséges megközelítést. Ezek az illetéktelen forgalom (pl. parkolás) elől kulccsal nyitható pollerrel lesznek elzárva. A Csikász 4-6 közötti részen – „körforgalom”-szerű kialakítás tenné lehetővé, hogy a parkfenntartó autója meg tudjon fordulni a zöldfelületek károsítása nélkül.
Közösségi részek burkolata
A parkban a jelenleg is meglévő két közösségi terület újul meg, ezek burkolata is változik a szükséges mértékben. A Csermák Antal utca felőli közösségi résznél, ahol a ping-pong asztal is van, a mélyárnyék miatt döngölt/stabilizált murva burkolat jön létre. A másik oldali közösségi résznél – vagyis a tisztáson - meg tud maradni a gyep, így ott erre nincs szükség, viszont a padok-asztalok alatt terméskő/téglakő lehetne (akár a parkból kikerülő „maradék” anyagokból).
Lépegetőkő egyes kitaposásoknál
Meghatároztuk azokat a meglévő kitaposásokat, amelyeknél stabilizált murva vagy lépegetőkő jelenik meg.
Lépcsők felújítása
A jelenleg több helyen is igen rossz állapotban lévő terméskő lépcsőket rendbe kell hozni (néhány esetben esetleg felülvizsgálva a lépcső szükségességét).
ZÖLDFELÜLETEK ÉS ÉLŐVILÁG
Fás és tisztás területek
A park lombkorona borítottsága is a jelenlegi állapotot követi. A terület nagy része fás, árnyékos, azonban az északi oldalon lévő tisztás megmarad. Ehhez fontos megvizsgálni a meglévő fák állapotát, a rossz állapotú, de még nem balesetveszélyes fák esetében már most gondoskodni az utánpótlásról, a tisztásnál található kis fák esetében pedig megfontolni az átültetés szükségességét. Az állapotvizsgálat az infrastruktúra-építés szempontjából is lényeges: különösen az új burkolt sétány környezetében fontos, hogy a szükséges beavatkozásokat az érintett fák állapotának ismeretében lehessen kiválasztani.
Cserjék, gyepfelületek és gyeppótlás
Három olyan cserjecsoport van, amely megszűnik, ezek
ugyanis sajnos – mivel takarást biztosítanak - állandó helyszínei az emberi
szükségletek elvégzésének. Ezek helyén árnyéktűrő gyeppótlók, alacsonyabb
talajtakarók jelennek meg.
A gyeppótlás azokat a területeket is érinti, amelyek árnyékosak ahhoz, hogy ott összefüggő gyepfelület jöjjön létre. Más, kevésbé árnyékos területeken ezzel szemben extenzív, vadvirágos gyeptársulások jönnek létre, amelyek az év jelentős részében fajgazdag, virágos felületeket jelentenek. Mindezek célja az, hogy a park talajszintje egy anyagilag fenntartható, nem túl intenzív üzemeltetés mellett is kellemes, esztétikus megjelentést kapjon.
Magaságyás
Itt teszünk említést a meglévő, a Csikász u. 2. előtti magaságyásokról, melyek a jelenlegi pozícióban maradnak – és lehetőség szerint megújult, esztétikusabb ágyáskerettel várják majd a háztáji gazdálkodást végző lakókat.
Élővilág a parkban
A park élővilágának gazdagítására, és akár annak
edukatív célú bemutatására is lehetnek tervezési eszközök. Madáretetők -itatók,
odúk, mókusetetők, egyéb kisebb beavatkozások járulhatnak hozzá a park
állatvilágának megőrzéséhez és a környezettudatos neveléshez. A kellemetlenül
elszaporodott varjak jelenlétének megakadályozásával kapcsolatban sajnos nem
sikerült olyan megoldási javaslatot találni a közösségi tervezések során, ami
összhangban lenne a hatályos jogszabályokkal.
KÖZÖSSÉGI TERÜLETEK
Árnyékos közösségi rész ping-pong asztallal
A déli oldalon, a jelenleg is meglévő ping-pong asztalos területrész megújulna, de továbbra is közösségi részként funkcionálna. Ez a „sportosabb” közösségi terület, hiszen ide (a jelenlegi kettő helyett) egy új ping-pong asztal kerül, emellett padok és szemetesek várják a leülni vágyókat. A terület mélyárnyékban található, így burkolata olyan lenne, ami ennek az adottságnak megfelel: döngölt/stabilizált murva biztosítja a kevés gondozást igénylő, de természetközeli parki hangulatot.
Napos közösségi rész padokkal-asztalokkal
Az északi oldalon található tisztás részen, a jelenlegi helyzetet követve jön létre a másik közösségi rész. Itt a padok mellett asztalok is megjelennének, a jelenleginél átgondoltabb, a társasági együttlétet jobban segítő elrendezésben, ugyanakkor (a mostani helyzetnek megfelelően) kihasználva az új sétány mindkét oldalát. A terület nem kap új burkolatot, hiszen itt meg tud maradni a gyepfelület, azonban az ülőalkalmatosságok alá szilárd burkolat kerül, akár az esetleg elbontásra kerülő burkolatok (például bazaltkövek) felhasználásával. A közösségi részhez szemetesek és csikktartók kerülnének. A közösségi rész extra funkciója egy „könyvmegálló” lenne, vagyis egy bárki által szabadon használható minikönyvtár, ezzel is ösztönözve a parkban történő olvasgatást, csöndes időtöltést.
Identitáserősítés és mementó
A Csikász utca 4. és 6. közötti területen lévő forduló, vagyis a sétányok találkozópontja ideális helyszíne lehet egy olyan köztéri mementónak, ami a park jellegzetességévé, identitásának részévé válhat. Ez éppúgy lehet köztéri alkotás, mint egy emlékfa a park megújulásának emlékére. Mivel a közösségi tervezés során felmerült, hogy a park a későbbiekben önálló köztérként elnevezést is kaphatna, erről a köztéri mementóról már a választott elnevezés ismeretében érdemes döntést hozni.
ESZKÖZÖK ÉS INFRASTRUKTÚRA
Parkbútorok
A közösségi területekre kerülő padok, asztalok stílusukban az eddigi eszközök hagyományait követik: kő (beton) és fa kombinációjából készülnek. Ez akár a meglévő padok felújításával, akár újak telepítésével is történhet, az azonban fontos, hogy a jelenlegieknél kényelmesebb ülőalkalmatosságként szolgáljanak, miközben egy egységes, a környezethez jól illeszkedő stílust képviseljenek.
Szemetes
A parkba 5-6 szemetes és kutyaürüléktartó is kerül, az alábbiak szerint:
- legyen tetejük (varjak ne forgathassák ki a szemetet)
- az ürítéshez kivehető „bélés”-ük legyen, ne zacskósak legyenek
- csikktartójuk legyen kívülről
- hangulatukban a padokhoz illeszkedjenek: lehetőleg a padokkal egyező színű fa borítással
A közösségi részeknél, padoknál elképzelhető külön csikktartó kihelyezése is.
A park burkolt sétányai közvilágítást kapnak. Ezt a park stílusához illeszkedő, melegfényű kandelláberek biztosíthatják, melyek lefelé, a sétányra világítanak. Ahhoz, hogy a park meg nem világított részei ne legyenek túl sötétek, és így a kontraszt ne legyen túl éles, valamint a közbiztonság szempontjait is figyelembe véve a park néhány egyéb pontján halványabb derítőfénnyel világító lámpák kerülhetnek elhelyezésre.
Kerékpár
Kerékpártámaszok: A park egyes belépési pontjaira
kerékpártámaszok kerülnek azok számára, akik biciklivel érkeznek ide. Erre az
északi és déli pontok, vagyis az új sétány két széle lehet a leginkább
alkalmas.
Zárható kerékpártárolók: Az ittlakók számára a kerékpárjaik tárolása nehézséget jelent. A lakások, lépcsőházak, pincék erre csak nagyon kényelmetlenül kínálnak erre lehetőséget. Ennek orvoslására a fűszeres épülete mögé egy zárható, kibérelhető kerékpártárolási lehetőség kerülne.
Vízelvezetés és vízmegtartás
A park felújítása során különös figyelmet kell fordítani a vízelvezetés kérdésére, mert a szintemelkedés könnyen okozhatja a dombos részről lezúduló víz ház alá folyását, emiatt a park építése során fokozott gondossággal kell eljárni. Ehhez kapcsolódóan egyrészt a talajszint szakszerű megállapítása, a tömörödés vizsgálata, esetleg javítása, az elfolyók rendszerének megfelelő kialakítása, másrészt a helyi vízmegtartás lehetőségének biztosítása merült fel.
A társasházak részéről lenne nyitottság a tetőről lezúduló esővizet a házak oldalában lévő vízgyűjtő tartályokba gyűjteni, és ezt az öntözésre felhasználni. Ez a megoldás azonban csak kis mértékben tud hozzájárulni a csapadékvíz kezeléséhez. A szakági tervezés ezért kitérhet olyan megoldásokra is, amelyek a park méreteivel arányos vízgazdálkodást tesznek lehetővé a gyűjtés és az öntözés rendszerének kidolgozásával, vagy akár ökológiailag kedvező vízmegtartási módszerek (pl. esőkert) betervezésével.
Parkoláshoz kapcsolódó témák
A járdák akadály nélküli használata miatt a
parkolóknál gumi távolságtartót lenne célszerű elhelyezni.
Egyéb eszközök
A parkban 5 darab szőnyegporoló váz található. Ezek megmaradhatnak a felújítást követően is, azonban közül egy-egy akár alternatív funkciót kaphat (például kiállítási felületként újulva meg).
HÁZIREND
A park házirendjéről táblák tájékoztatnak. Ezek hívják fel a figyelmet a kulturált, a park értékeit óvó viselkedésre, legyen szó áthaladásról vagy itt tartózkodásról, kutyasétáltatásról vagy társasági életről; és ebből ismerhető meg röviden a parkban található eszközök (pl. könyvmegálló, ping-pong asztal) használati rendje is.