A korábbi sötétedésre való tekintettel ezt az alkalmat kivételesen már 16:30-kor kezdtük, de szerencsére így sokan részt tudtak venni a találkozón, és természetesen azok is becsatlakozhattak, akik nem értek oda a közös munka kezdetére. A következő két alkalom – október 27-én és november 10-én - már beltérben, mégpedig a Simonyi Zsigmond Ének-Zene Tagozatos Általános Iskolában kerül megrendezésre, így ezeket ismét 17:00-kor fogjuk kezdeni.
Az előzmények rövid összefoglalása után a közösségi tervezés szervezői két célt fogalmaztak meg erre az alkalomra: először a tervezési sarokpontokat kellett megfogalmaznia a tervező közösségnek, ezt követően pedig kiscsoportos munkában konkrét tervvázlatokat készíthettek.
HAT TERVEZÉSI SAROKPONT
Az előző alkalommal a szeptemberi kérdőívezés eredményeiből kiindulva két csapatban fogtunk hozzá a tervezési elvek megfogalmazásához. A két társaság eltérő megközelítést alkalmazott, de a végeredmények között így is sok átfedést láttunk, viszont arra akkor már nem maradt idő, hogy „összefésüljük” azokat. A második alkalomra maradt tehát a feladat, hogy az eddigiek alapján megállapítsunk olyan alapvető tervezési sarokpontokat, amelyek aztán a részletek kidolgozása során vezetheti a kezünket. A szervezők hat mondatban fogalmazták össze a közös pontokat, ezeket pontosítottuk tovább, és kerültek olyan formába, hogy azzal a résztvevők egyhangúlag egyetértsenek. Az alábbiakban ezt a hat tervezési sarokpontot mutatjuk be, némi magyarázattal kiegészítve.
1. A park zöldterületeit megőriznénk, fejlesztenénk, nagyobb egybefüggő burkolt területet nem hoznánk benne létre.
Ez azt jelenti, hogy a parkban nem jelenne meg olyan nagyobb burkolt „tér”, ami a csökkentené a zöldterületet. Ez nem zárja ki, hogy egyes kitaposásokat vagy kisebb egységeket (pl. padok alapja) burkolattal lássunk el.
2. A parkban szívesen látnánk a környékbeli kisközösségeket, amennyiben a park értékeit megóvják, tisztaságára, rendezettségére ügyelnek, és tekintettel vannak a többi itt élő nyugalmára.
A helyi közösség, barátok, családok stb. szívesen töltenének el közösségi időt a parkban. Sajnos tapasztalatból tudjuk, hogy olyanok is jönnek viszont ide, akik kulturálatlanul használják a parkot. Az ő „látogatásukat” talán meg lehetne azzal akadályozni, hogy a parkból kikerülnek a padok, így azonban a helyi „jó” közösség sem tudna hol összejönni. Ez a sarokpont tehát azt szögezi le, hogy a park közösségi jellegét megőrizzük, nem zárjuk ki a kulturált használatot.
3. A parkon történő keresztülsétálás körülményeit úgy javítanánk, hogy felesleges burkolat ne kerüljön a parkba.
A parkban vannak nagyon intenzíven használt kitaposások, amelyek állapota mostanra kifejezetten rossz lett, és burkolattal kéne ellátni őket. Azokat a kitaposásokat, amelyek azonban kevésbé frekventáltak, nem kell leburkolni. (Ez tehát egy alapelv – az viszont hogy melyik kitaposás melyik csoportba tartozik, már egy következő szinten dől el.)
4. A megszülető terv vegye figyelembe a park és környező épületek üzemeltetésének, karbantartásának realitásait, és ne kerüljenek be olyan elemek, amelyek utána nem üzemeltethetők.
Mivel önkormányzati beruházásról és önkormányzati fenntartású területről van szó, olyan parki elemeket nem érdemes betervezni, aminek üzemeltetése aztán nem lenne biztosított. Egy szélsőséges példával megvilágítva: hiába döntene úgy a tervező közösség, hogy az egész park egynyári növényekkel legyen beültetve, és azt az önkormányzat gondozza, erre minden bizonnyal nem lenne kapacitása a fenntartónak – ilyen ötlettel tehát nem érdemes előállni. Másrészt, azt is figyelembe kell venni, hogy az épületek karbantartásához, felújításához területet biztosítani kell, tehát például nem szabad olyan közel ültetni fát, hogy ez lehetetlenné váljon.
5. A park jellege, épített elemeinek hangulata értéket jelentenek, amit – ésszerű keretek között – megőrizni érdemes.
A parknak (a környező épületekkel együtt) van egy olyan hangulata, struktúrája, ami stílusegységet képez. Ennek ésszerű megőrzése szükséges, tehát nem egy teljesen más hangulatú, modern parkot kellene létrehozni. Az, hogy ezt a „retró” hangulatot az egyes konkrét elemek esetében hogyan érdemes megőrizni (pl. a padok esetében ezek megtartásával, esetleg kényelmesebbé tételével, vagy más, de hasonló hangulatú padok telepítésével) már egy részletesebb vizsgálatot igénylő kérdés.
6. A parkba dedikált funkciót (pl. játszótér, sportpálya stb.) nem telepítenénk.
A park egésze továbbra is pihenőparkként működne, és nem kerülne bele olyan funkció, ami ezen túlmutat.
Ezeket a tervezési sarokpontokat fogadta el tehát a helyiek tervezőközössége, és azt mondtuk ki, hogy ezek egyfajta „alkotmányként” szolgálnak a további beszégetésekhez, vagyis csak olyan döntéseket szabad meghozni, amelyek ezekkel összhangban vannak.
KISCSOPORTOS TERVVÁZLAT KÉSZÍTÉS
Ezután a megjelentekből három véletlenszerűen összeállított csoportot hoztunk létre, a szervezők pedig három tematikus asztalt alkottak: az egyiknél a közösségi élet, a másiknál az úthálózat és az infrastruktúra, a harmadiknál a zöldfelületek adtak témát. A három csoport mindegyikének valamennyi asztalnál 10-10 percet kellett eltöltenie, és megfogalmaznia az adott téma kapcsán a parkra vonatkozó elképzeléseit. Bár a 10 percek jellemzően inkább 15 percé váltak, ez a forgószínpados munka végül mindegyik csapatot hozzásegítette ahhoz, hogy fel tudjon mutatni egy-egy tervvázlatot a végén. Az ezekből tartott rögtönzött prezentációk alapján mutatjuk be, hogy melyik csapat hogyan képzeli el a park jövőjét.
AZ ELSŐ CSAPAT TERVE
Zöldfelület:
- A csapat a zöldfelülettel kapcsolatban a fák érezhetően rossz állapotára való tekintettel legfontosabbnak a teljeskörű favizsgálatot tartotta és különös figyelemmel a csatornák épségének megőrzésére.
- A bokrok „nem kívánt használatának” elkerülése miatt csak alacsony talajtakarók ültetésében állapodtak meg, valamint a térképen megjelölt bokorcsoportok megszüntetésében.
- Egyértelmű igény, hogy a park alsó része maradjon tisztás, ami naposabb, világosabb. A peremeken, kevésbé intenzíven használt részeken hosszabbra lehetne hagyni a füvet, esetleg méhlegeltető lehetne ezeken a területeken.
Infrastruktúra, közösségi tér:
- A csapat 5 db szemetes kihelyezését tartaná célszerűnek, az utak végén, a kereszteződésnél és az utak kb. felénél.
- A közvilágítás hiányos, szükséges a fejlesztése, az lenne célszerű, ha hangulatos és egyben vandálbiztos lámpatestekkel tudnák megoldani.
- A meglévő burkolt sétány mellett csak a középen áthaladó kitaposást kellene burkolattal ellátni. Az új burkolat és annak szélességének, minőségének megválasztásakor a szempont annak babakocsi-kompatibilissé tétele, vagyis sima burkolat kerüljön ide.
- A jelenlegi két ping-pong asztalból egyet tartanának meg, de teljesen felújított formájában, vagy ha ez nem lehetséges, akkor újra van szükség.
- Felújított, szélesebb ülőfelülettel bíró padokról és piknik asztalok elhelyezéséről döntöttek, más utcabútorokkal kapcsolatban nem merült fel igény.
- Egy embert leszámítva egyet értettek abban, hogy nincs szükség könyvmegállóra.
A MÁSODIK CSAPAT TERVE
Zöldfelület:
- A 2-es csapat is elengedhetetlenül fontosnak tartja a fák átvizsgálását az egész parkban, a fák lombkoronájának ritkításával együtt.
- A cserjéket megszüntetnék, és évelőkre, virágokra cserélnék a bokrok „nem rendeltetésszerű használata” miatt.
- Foltokban méhlegelő ültetését javasolták, a park többi részében füves terület kialakítását tartanák célszerűnek.
- Színesebb madárvilág fenntartása érdekében odúk kihelyezéséről döntött a csapat.
- A parkban fontos probléma a varjak intenzív jelenléte, alternatív megoldásként felmerült a sólymokkal való távoltartás ötlete.
- Új magaságyás elhelyezésére is felmerült az igény a jelenlegi gyerek sörpad oldalára.
- Az öntözés megkönnyítése miatt a vízgyűjtők telepítése célszerű lenne.
Infrastruktúra, közösségi tér:
- A csapat több szemetes kihelyezését tartaná célszerűnek, az utak végén, a kereszteződésnél és a piknik asztalok közelében. Jó lenne kutyaszemetes kihelyezése is, ha arra van lehetőség, de annak értelme csak az állandó kutya zacskó biztosításával együtt van.
- A csapat a világítással kapcsolatban konkrét ötlettel állt elő, melegfényű (sárga) Füred típusú kalapos kandeláber telepítését szeretnék.
- Utakkal kapcsolatosan teljesen ugyanaz az elképelése a 2-es csapatnak, mint az 1-es csapatnak, a parkon áthaladó kitaposott utakat tartják célszerűnek, a burkolat tekintetében gumilap vagy térkő lenne a legideálisabb. A két parkot elválasztó aszfalt aljában található lépcső kiosztását és a babakocsilejárót helyre kell állítani, vagy újra kell építeni, mert jelen állapotában nem megfelelő.
- A 2-es csapat megtartaná jelenlegi helyén mindkét ping-pong asztalt, de csak abban az esetben, ha azok felújítása lehetséges, vagy újak elhelyezését is szívesen vennék.
- Sakk és malom asztal felállítását is szorgalmaznák a park felső részébe a ping-pong asztalok közelébe.
- Piknik asztalok elhelyezéséről döntöttek, gyerek és felnőtt magasságban vegyesen. A térképen 2 asztal helyét jelölték meg, mindkét asztalt a park alsó részébe telepítenék.
- A csapat szívesen létesítene könyvmegálló a park alsó részébe, a érképen megjelölt helyre.
A HARMADIK CSAPAT TERVE
Zöldfelület:
- 3-es csapat is elengedhetetlenül fontosnak tartja a fák átvizsgálását az egész parkban, a kivágandó fák mihamarabbi pótlásával, újak ültetésével együtt.
- Ez a csoport is az előzőkhez hasonlóan megszüntetné a 3 bokorcsoport (térképen jelölve), más növényzet telepítése - pl. alacsony cserje - mellet
- A házak előtt szeretnének egy kis kertészkedési lehetőséget virágok és dísznövények számára.
- A parkot extenzív fenntartású évelőágyakkal, talajtakaróval tennék színesebbé.
- Az öntözés megkönnyítése miatt a vízgyűjtők telepítése célszerű lenne.
- Varjakkal kapcsolatos problémára ők is keresnék a megoldást.
Infrastruktúra, közösségi tér:
- A csapat 6 szemetes kihelyezését tartaná célszerűnek, az utak végén, a kereszteződésnél és a piknik asztalok, padok közelében, nagyobb csikktartóval.
- Közvilágítás fejlesztése szükséges az átmenő úton (magas lámpa) retro lámpa illene szerintük a park hangulatához.
- Áthaladó kitaposott út burkolatának kialakítását fontosnak tartják (babakocsival, kismotorral, kerekesszékkel járható) mindkét parkrészen, meglévő szélességben gyantás, stabilizált burkolattal. Ezenfelül tipegőkre is szükség lenne a kitaposott mellékutakon.
- Csikász 2. ház mögötti útrészt szeretnék meghagyni.
- A csapat megtartaná a ping-pong asztalt, de elegendő 1 db belőle, felújítása nagyon szükségszerű.
- Sakkasztalra nem tartanak igényt.
- Új, hangulat szempontjából a parkhoz illő 3 felnőtt piknik asztalt és 1 gyermek asztalt létesítenének.
- A park alsó részében kialakítanának gyermekek számára egy mezítlábas parkrészt a könyvmegállóval szemben.
ÖSSZEGZÉS
A kiscsoportos munkát követően a csapatok bemutatták
egymásnak a munkáikat. Azt rögtön láttuk, hogy nagyon sok egyezés van az
elkészült tervek között, de a részletek pontos összehasonlítására már a következő alkalmon lesz lehetőség. Ekkor már megpróbáljuk véglegesíteni is az elrendezési tervet, tehát mindenképpen érdemes eljönni ekkor is! Találkozunk október 27-én 17:00-kor a Simonyi iskolában!