Megújuló park az Építő utcában

Az első tervezési találkozó beszámolója

2024. november 7-én este tartottuk az Építő utca 24. előtti park közösségi tervezésének első workshopját. A találkozónak a Piros Iskola ebédlője adott otthont, ide jöhettek el azok a környékbeli lakosok, akik alakítani szeretnék a terület jövőjét.

Az esemény kezdetén arról beszélgettünk, hogy mi az önkormányzat célja a projekttel, miért indította el a közösségi tervezését. Petrovai László alpolgármester, a terület önkormányzati képviselője elmondta, hogy a park nagy része évtizedek óta nem újult meg, az eszközök többsége elavult. Mivel az egyébként nagyon hangulatos terület több funkciót is kiszolgál (átmenőforgalom, játszótér stb.), ezért úgy gondolták, a helyiek bevonásával érdemes megtervezni a felújítást.

A bevezetőt és a kölcsönös bemutatkozást követően az októberi kérdőívezés eredményeivel ismerkedtünk meg. Mint az talán ismert, október 8-tól kezdve online és offline is kitölthető volt a közösségi tervezési munkát megalapozó kérdőív, amit végül október 24-én zártunk le. 124-en töltötték ki a kérdéssort, és az ő válaszaikat gyűjtöttük egybe és mutattuk be a találkozó ezen részében. 

epito_javaslatok

A kérdőív elemzése ide kattintva részletesen is megismerhető, így most csak néhány kiemelt megállapítást mutatunk be belőle:

  • A park fő értéke a szép növényállománya, de emellett fontos értéket jelentenek a benne található funkciók, elsősorban a játszótéri eszközök.
  • A legnagyobb problémát az eszközök rossz állapota jelenti. Az is kiderült emellett, hogy időnként vannak konfliktusok a különböző használati módok között.
  • Ami a park jövőjét illeti, a válaszadók döntő többsége a játszótér megtartása mellett foglalt állást, tehát nem támogatott annak megszüntetése.
  • Számos kisebb-nagyobb javaslat érkezett a 124 kitöltőtől, amelyek között egymásnak ellentmondóakat is találunk.

Ahogy a kérdőív részletes bemutatásakor elhangzott, a tervezési találkozók célja éppen az, hogy közösen, kompromisszumok sorozatán keresztül hangoljuk össze a különböző elképzeléseket a park jövőjéről.

attc5kTTqJCG9Fcxa1WPSZvpIZubr8lsLs21BbD0eeZHMY

A workshop folytatásában tematikus beszélgetéssel vettük végig a kérdőívben is feltárt problémákat és az ezekre adott megoldási javaslatokat, és ezeket próbáltuk meg egységbe forrasztani. A hosszú beszélgetésnek itt csupán a pontokba szedett eredményeit tudjuk bemutatni:

  • Az eszközök megújítására szükség van, de a „retró” hangulatot valamilyen formában megőriznénk, hogy a „hely szelleme” megmaradjon.
  • Az itt található házak nyugalmát azzal növelnénk, hogy a hangosabb funkciókat távolabb helyezzük az épületektől.
  • A játszótéri elemek valamelyest közelebb kerülhetnek egymáshoz, de fontos, hogy az elrendezésükkel ne akadályozzák és ne tegyék balesetveszélyessé egymást. Konkrét javaslat is jött, egy jó mászóvár vagy egy csúszda például feltételezhetően sokaknak okozna örömöt.
  • Továbbra is szükség lenne arra, hogy legyen hol labdázni, focizni (vagyis legyenek kellően tágas részek, mint jelenleg az asztalos pad mellett), illetve hogy a bújócska se lehetetlenedjen el.  
  • A park körbekerítése is téma volt – elsősorban amiatt, hogy a kisebb gyerekek ne szaladhassanak ki az utcára, vagy épp a labda ne guruljon ki. Abban egyetértés volt, hogy ez nem egy zárható, kapus, teljes körbekerítést jelentene, hanem csak egy elhatárolást az utcák felé. Itt több lehetőséget is fontolóra vettünk, mert felmerült, hogy esetleg növényzettel, sövénnyel lehetne megvalósítani, de ennek fenntartási és használati nehézségei miatt végül inkább az épített kerítésre hajlottak a résztvevők.
  • Téma volt a közvilágítás is. Kiderült, hogy elsősorban a világítótestek miatt érezhetjük kellemetlenül kontrasztosnak, sötétnek a parkot. Ezek átalakításával, illetve más, az időközben megnőtt fák alá bevilágítani tudó kandeláberekkel lehetne jobb fényviszonyokat kialakítani.
  • Bár láthatóan van igény a társasági életre a parkban, az ülőbútorok elrendezése ezt jelenleg nem igazán tudja kiszolgálni. Az az ötlet merült fel, hogy az épületektől távol eső, óvoda felőli, jelenleg funkció nélküli részen lehetne létrehozni egy kis közösségi találkozóhelyet (összeforgatott padokkal, asztalokkal), és akár az új ping-pong asztalok is ide kerülhetnének. Ehhez akár lámpa, kamera is kerülhetne.
  • Új burkolatra csak egy részen, a 24-es épülethez vezető leágazásnál lenne szükség.

 

Röviden összefoglalva ezek voltak a fő megállapításaink a beszélgetés során. A következő alkalomra, december 5-re már tájépítészi javaslatokat szeretnénk hozni, amelyek az itt leírt elképzelések alapján állnak össze. Nagyon köszönjük annak a lelkes kis csapatnak a jelenlétét, akik részt vettek a találkozón, és arra bíztatunk mindenkit, akinek szívügye a park, hogy jöjjenek el, és alakítsák a terület sorsát! Találkozunk december 5-én 17:30-kor a Piros Iskolában!